Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?


Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kişi, kurum ya da kuruluşlar tarafından bankalara süreli, süresiz, vadeli ya da vadesiz para yatırma seçeneklerine verilen isime mevduat denilmektedir. Para cinsinin herhangi bir önemi olmadığı gibi altın, gümüş gibi değerli madenlerden de oluşabilmektedir. Kişilerin açtırdığı hesap bireysel, kurumlar tarafından açılan hesaplara ise ticari hesap olarak çeşitli isimler verilmektedir. Vadesiz hesap seçeneği içerisinde yatırılan tutarın herhangi bir önemi olmayıp süresiz olarak tutulma işlemine verilmektedir. Bu işlem içerisinde herhangi bir karşılık, bir faiz beklentisi bulunmamaktadır.


Vadeli hesap içerisinde yatırılan tutar belirli bir süre korunmaktadır. Vade seçeneği 22, 42 gün gibi kısa sürelerden oluşabildiği gibi 3,6 ve 12 ay gibi seçenekleri de bulunmaktadır. Belirlenen vade içerisinde yatırılan tutar üzerinden faiz kazancı elde edilmektedir. Belirlenen sürenin öncesinde yatırılan tutar çekilmek istenirse faiz hakkı ortadan kaldırılarak yatırılan tutar üzerinden çekim sağlanabilmekte. Kişilerin aciliyet gibi bir durumu yoksa birikimlerini vadeli hesap içerisinde değerlendirmeleri bir ek kazanç durumunun meydana gelmesine olanak sağlamakta.

EtiketlerMevduat Hesabı, Mevduat Hesabı Nedir, Mevduat Hesabı Nasıl Açılır, Mevduat Hesabı Hakkında BilgiGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder