KOBİ Proje Destek Programı Nedir


KOBİ Proje Destek Programı Nedir

Küçük ve Orta Ölçekteki İşletmeler, hayatlarının belirli bölümlerinde finansal bazı sorunlara maruz kalabilmekte. Finansal sorunları çözebilmek, işletmeler tarafından planlanan projeleri hayata geçirebilmek amacı kurulan program, maliyet dengesini hesaplayarak kredi olanaklarının sağlanmasına katkı sağlamakta. Program kapsamı her KOBİ işletmesi için geçerli olmayıp projelerin sunabildiği olanaklara göre değerlendirilmeler sağlanılmakta.


KOBİ Destek Programı içerisinde sağlanılacak destek genellikle giderler üzerinden sağlanılmaktadır. Destek sistemi içerisine kira bedelleri, sigorta pirimleri, inşaat ya da tadilat ücretleri, proje dışı personel giderleri, elektrik, su, doğalgaz ücreti karşılanamamaktadır. Bunun dışında proje kapsamında bulunan her şey maliyet kapsamına girmektedir. Sağlanılacak destek maksimum 150,000 TL olmakla birlikle alt limit bulunamamaktadır. Destek oranlarının açıklanması ile birlikte 1. Ve 2. Bölgelerde yer alan KOBİ işletmeleri %50, 3, 4, 5, 6. Bölgelerde yer alan işletmeler için sağlanılacak destek oranı %60 olarak planlanmıştır. Sunulacak projenin işletmenin büyümesine katkı sağlaması gerekmektedir. Aksi durumda onaylanmayacağını söyleyerek kurul tarafından sıkı bir denetlemeye maruz bırakılacağı ifade edilmekte.

EtiketlerKOBİ, KOBİ Proje Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı Nedir, KOBİ Proje Destek Programı Nasıl AlınırGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder