Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?


Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Ticaret, Dünya genelinde nakit para akışı ile sağlandığı gibi para yerine geçen bazı belge ya da ekipmanlar ile de gerçekleştirilmektedir. Bir zamanların en güvenilir ödeme yöntemleri arasında yer alan çekler, güvenilir olmayan kişilerin elinde büyük bir tehdide dönüşmektedir. Alacak yerine ticaret sırasında ileri tarihlerde tahsil edilmesi gereken çekler karşılıksız çıkması durumunda kişilerin ne yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bir dönem büyü bir kesim dolandırılmalarına neden olan karşılıksız çekler için maalesef kanunlarda büyük bir yaptırım bulunmamaktadır. Yapılması gereken ilk olarak çek veren kişiye icra takibi başlatarak çek tutarında tazmin edecek mal varlığı tespit edilmelidir. Protesto, ihbarname gibi durumlar genel olarak aldırış edilmediğinden dolayı birçok kişi bu durumlarda icra yolunu kullanarak çeklerini bozdurmaya çalışmaktadır.

Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?


Karşılıksız çek kullanımı günümüzde giderek azalmış olsa da halen eski dönemlerden kalma milyarlarca borç bulunmaktadır. Birçok kişi alacaklarından vazgeçse de halen icra ve mahkeme ile alacak tahsil etmeye çalışan kişi sayısı bulunmaktadır.

EtiketlerKarşılıksız Senet, Karşılıksız Senet Nedir, Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir, Karşılıksız Senet Tahsil Etme YollarıGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder