Çocuk Parası Nedir? Ne Kadar Alınır


Çocuk Parası Nedir? Ne Kadar Alınır

Devlet, kişilerin maddi durumlarına bakmaksızın dünyaya gelen her çocukları için bakım parası adı altında sadece bir kereliğine mahsus bir ödeme gerçekleştirmektedir. Bu yardım, doğum sonrasında meydana gelen birçok masrafın azaltılması, paylaşılması adına uzun yıllardan bu yana uygulandığını ifade edebiliriz.

Çocuk parası, yeni dünyaya gelen her çocuk için ödenmektedir. Her yıl değişen ücretler sadece bir kerelik olmakla birlikte doğan her yeni çocukla birlikte verilen ücret bir öncekine göre artış göstermektedir. 2017 yılında güncellenen fiyatlara göre ilk çocuk için ödenen ücret 300 TL’dir. İkinci için 400, üçüncü için 600 TL gibi bir ücret ödenmektedir. Çocuk Parası ücretleri yasal olarak anneye ödenmektedir. Eğer doğum sonrasında anne vefat ederse ücret Türkiye vatandaşı olan babaya verilmektedir.

Üçüncü çocuğa kadar doğum ücretleri sürekli artış gösterirken üçüncü çocuktan sonra meydana gelen her doğum için 600 TL ödenmektedir. Yardımdan faydalanabilmek için kişilerin Sosyal Hizmet Müdürlüğü ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına müracaat etmeleri gerekmektedir.

EtiketlerÇocuk Parası, Çocuk Parası Nedir, Çocuk Parası Nasıl Alınır, Çocuk Parası Ne Kadar

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder