Eca Kredilerinde Geri ÖdemeDüşük maliyetli borçlanma yapılmasına olanak tanınmakta ve nakit akışı planlamasında da kolaylık sağlanmaktadır.

Bilinmesi gerekir ki, OECD kurallarına göre, ticari kontrat tutarının maksimum %85’i finanse edilmektedir. Ticari kontrat tutarının %15’lik kısmının ithalatçı firma kaynaklarından ihracatçı firmaya avans şeklinde ödenmesi şart olmaktır.

ECA Kredilerinde ihracatçı firma parasını bankadan peşin olarak almakta, finansman desteğinden yararlanan proje sahibi ödemeyi Türkiye Finans Bankası’na vadeli olarak gerçekleştirmektedir. Bilinmesi gerekir ki, Ülke Kredileri birbirini takip eden 6 aylık dönemlerde birbirine eşit anapara ve ilgili döneme ait masraf ve komisyonlar ile birlikte tahakkuk etmektedir. Vade başlangıcı yükleme tarihi veya teçhizatın kurulduğu tarihten itibaren başlamaktadır.


Bu kapsamda belli başlı ECA Kuruluşları; Almanya’da Euler Hermes, İspanya’da Cesce, Avustralya’da Efic, İsveç’te Ekn, Avusturya’da Oekb, İsviçre’de Erg, Belçika’da Ond, İtalya’da Sace, Çin’de China Exim, Japonya’da Jbic ve Nexi, Fransa’da Coface ve diğer ülkelerde buna benzer şekillerde karşımıza çıkmaktadır. 

Etiketler:ecza kredisi nedir,eca kredisi ne işe yarar,eca kredisi nasıl geri ödenir,eca kredisi alma yöntemleri,Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder