Sicil Affı İçin Başvuru Şartları Neler 2017


2017 yılının şüphesiz kredi sicili bozuk olanlara en güzel haberi kredi sicil affı. Birçok kredi sicili bozuk olan vatandaş, 2017 yılıyla birlikte, kredi sicillerine af geleceğini biliyor ve bekliyordu. Bu başlık altında sizlere 2017 kredi sicil affı gelişmelerini aktaracağız.

Kredi sicili bozuk tüketicilerin en çok merak ettiği konulardan birisi kredi sicil affı başvurusu. Diğer bir konu ise, kredi sicil affı şartları. Sizler için kredi sicil affı başvuru konusunda ve kredi sicil affı şartları konusunda, bazı soruları ele almak istedik. Kredi sicil affı başvurusu yapacak olanlar için; kredi sicil affı şartları konusunda bilgiler aktarmamız, size oldukça yardımcı olacak. Ayrıca; kredi sicil affı çıktı mı ve kredi sicil affı ne zaman çıkacak gibi soruların cevabını merak edenler için de; bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız. Bu da; merak edenler için oldukça yararlı olacaktır.

Kredi Sicil Affı Çıktı mı?

Birçok vatandaş kredi sicil affı çıktı mı, yürürlüğe girdi mi, ne zaman yürürlüğe girecek gibi sorular soruyor ve merak ediyor. Peki kredi sicil affı çıktı mı? Kredi sicil affı çıkmadı. Çıkış tarihi hemen alt kısımdaki başlıkta yer alıyor, okumanız yeterli olacaktır.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Aynı şekilde, birçok tüketici kredi sicil affı ne zaman çıkacak, kredi sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek, kredi sicil affı ne zaman çıktı gibi soruların cevabını merak etmekte. Kredi sicil affı bakanın yapmış olduğu son açıklamalara göre 15 Temmuz 2017'de işleme koyulacak. Yani; 15 Temmuz 2017'de çıkacak diyebiliriz.

Kredi Sicil Affı Başvuru

Kredi sicil affı başvurusunu bankanıza yapmanız gerekmektedir. İşlem yapmak istediğiniz bankaya af başvurusu vereceksiniz. Kredi sicil affı başvurusu, bankaya yapılmak şartı koşulan bir af başvurudur. Bu sebeple, herkes başvurusunu bankasına yapmak zorunda kalacaktır.

Kredi Sicil Affı Şartları

1- Yasa yürürlüğe girdikten 6 ay içinde borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Aksi taktirde, kredi sicil affı şartları gereğince, kredi sicil affı başvurusu yapamazsınız.

2- İlk şartı yerine getiremeyenler, kredi sicil affı şartları gereğince, borçlarını 6 ay içinde yapılandırmak zorunda. Eğer borçlarınızı 6 ay içinde yapılandırırsanız, kredi sicil affından faydalanabilirsiniz. Aksi taktirde, yine kredi sicil affı şartları gereğince, kredi sicil affından yararlanamazsınız.

Etiketler: kredi sicil affı 2017, kredi sicil affı ne zaman 2017, kredi sicil affı ne zaman çıkacak 2017, kredi sicil affı çıktı mı 2017, kredi sicil affı şartları 2017, kredi sicil affı başvuru 2017, kredi sicil affı yürürlüğe girdi mi 2017, kredi sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek 2017, kredi sicil affı ne zaman çıktı 2017Google+ ile Paylaş

51 yorum:

 1. Sicil Başvuru14 Ocak 2017 18:53

  Ben sicil affı için başvuru yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Tam olarak nasıl oluyor yardımcı olur musunuz? Bu aftan yararlanmam gerekiyor. Siteniz iyi ki var, emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Öncelikle web sitemize hoş geldiniz. İnce düşünceniz için teşekkür ederiz. Kredi sicil affı şartları yazmıştık yazımızda. Yazımızda yer alan kredi sicil affı şartları başlığını okuyun. Eğer gerekli şartları yerine getirebiliyorsanız, kredi sicil affından yaralanmabilirsiniz.

   Kredi sicil affı başvurusu yapabilmek için; öncelikle kredi sicil affı şartlarını tamamlamak gerekiyor. Şartlardan birini yerine getirmeniz halinde, başvuru süreci başlıyor.

   Kredi sicil affı başvuru süreci de; şu şekilde işliyor:

   Başvuruyu yapmak için banka seçiyorsunuz ve bankaya başvuruda bulunuyorsunuz.

   Lakin; bunu da yapabilmek için; öncelikle merkez bankasının veritabanında yer alan kara listeden silinmeniz gerekiyor.

   Önce merkez bankasına dilekçe yazıp, kredi sicil affını silmeniz gerekiyor.

   Merkez bankasına kredi sicil affını sildirmek için bildiride bulunursanız, daha sonrasında herhangi bir banka seçebilir ve kredi sicil affı işlemi gördüğünüz için; kredi çekebilirsiniz.

   Sadece kredi sicil affından yararlanmak için yapmanız gereken basit. Eğer gereken şartları sağlıyorsanız, merkez bankasına bunu bildirmeniz yeterli olacaktır. Kara listeden adınız silinecektir.

   Sil
 2. sicil affından yararlanmak istiyorum bunun için 2017 yılını bekledim af çıkacak diye bekletip durdular şimdi de bekliyorum halen ama 6 ay içinde borç ödeme şartı koymuşlar borcu ödemezsek sicil affından yararlanamayacak mıyız o kısmı anlamadım açarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kredi sicil affı 2017'de işleme konulacak diye; söylediğiniz gibi duyurulmuştu ve birçok kişi bu yüzden beklemek zorunda kalmıştı. Halen de; beklemekte olanlar mevcut tabii.

   Eğer yazımızda belirttiğimiz gibi 6 ay içinde borçlarınızı ödemezseniz, merkez bankasına başvuru yapıp, sicil affı isteseniz dahi, kredi sicil affından yararlanamazsınız. Fakat; yine belirttiğimiz gibi, eğer borcunuzu ödeyemiyorsanız ve yapılandırma yapabiliyorsanız, yine kredi sicil affından yararlanma şansınız doğuyor.

   Kredi sicil affı için borç yapılandırma nedir?

   Ödeyemediğiniz bir borcunuz var diyelim, bu borcu ödemek istiyorsunuz ve ödemeniz mümkün değil.

   Bu noktada bankalar borç yapılandırması uyguluyor ve belli bir tolerans ile borç yapılandırması dahilinde borcunuzu taksitlendirerek, ödemeye başlıyorsunuz.

   Eğer bunu yaparsanız, yine kredi sicil affından yararlanabilirsiniz.

   2017 yılının ekonominizi düzeltmesi dileğiyle :)

   Sil
 3. Sicil affı şartları!!!!!!!!!!14 Ocak 2017 18:59

  ya arkadaşlar sicil affı şartları içinde 6 ay içinde yapılandırma istiyor ben borcumu ödeyemiyorum ama sicil affından yararlanabilir miyim yapılandırma yapsam? yapılandırma için ne yapmam gerekiyor? bankalar yapılandırma için şart koşuyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Kredi sicil affı şartlarına göre borcunuzu 6 ay içinde ödeyemiyorsanız, borç yapılandırması yapmanız ve düzenli ödeme gerçekleştirmeniz gerekiyor.

   Diyelim ki, yapılandırma yaptınız ve borcunuzu yine ödemiyorsunuz, bu noktada merkez bankasındaki kara listeden silinmeniz için kredi sicil affı uygulanmaz.

   Diyelim ki, borcunuzu ödeyemiyorsunuz ve borç yapılandırması yaptınız, ödemelerinizi gerçekleştiriyor, borcunuzu ödüyorsunuz, bu noktada borcunuzun tamamı kapanmış olmasa dahi, kredi sicil affından yararlanabiliyorsunuz.

   Her banka, kendine özel politikalar izleyebilmektedir. Bu yüzden bankalardan borç yapılandırması yaparken, ne gibi bir şartlar koşulduğunu söylemek net bir bilgi olmaz.

   Borç yapılandırması yapmak istediğiniz bankaya göre değişecektir bu durum.

   Diyelim ki, kredi çektiniz ve krediyi yapılandırmak istiyorsunuz. Borcunuzu ödeyemediğiniz için; yani 3 aydan fazla bir süredir o borcun sürekli orada birikmesinden bahsediyorum, bankalar yapılandırma sunacaklardır. Çünkü; borçlarını tahsil etmek isteyeceklerdir.

   Bu kadarını söylememiz daha sağlıklı olur.

   Umarım kredi sicil affından yararlanabilirsiniz, iyi günler.

   Sil
 4. Sicil affından yararlanmak istiyorum ama borcumu ödeyemiyorum ne yapmam lazım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer sicil affından yararlanmak istiyorsanız, kredi sicil affı şartlarını yerine getirmeniz gerekecektir. Borcunuzu ödeyememeniz durumunda, borcunuzu yapılandırmanız ve düzenli ödeme yaptığınızı anlaşılır kılmanız gerekmektedir. Bunu da yapamazsanız, kredi sicil affından yararlanmanız mümkün değil ne yazık ki.

   Sil
 5. Selam bende sicil affından yararlanacağım ama bazı şeyler kafama takılıyor bu affı 2017 de çıkaracağız dediler hala bekliyoruz, bu af ne zaman çıkacak ve şartlar sadece bu iki şart mı? yazıda yazdığınız şartlardan bahsediyorum. sadece ikisi mi yani? başka şart yok mu yardımcı olursanız sevinirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kredi sicil affı 2017 ile birlikte işleme konulacaktı. Bakanın konuşmaları bu yöndeydi. Bununla birlikte TBMM yasa yürürlüğe girme süreci başladı.

   Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, kredi sicil affı da yürürlüğe girmiş olacak ve işleme konulacak.

   Bakanın son konuşmalarına göre, kredi sicil affı yıl ortasında, Temmuz ayı gibi işlemde olacak.

   Bu şekilde bir bilgi verdi şimdilik. Bizler de; sizin kadar bilgiliyiz bu konuda. Daha fazlası için; henüz açıklama yapılmadı.

   Kredi sicil affı Temmuz'da çıkacak diyebiliriz. Fakat; ne kadar kesin, orası tartışılır. Öncesinde ya da sonrasında da; işleme konulabilir.

   Kredi sicil affı şartlarında yer alan ilk şartı yerine getiremiyorsanız, ikinci şartı mutlaka yerine getirmek zorundasınız. Kredi sicil affı şartlarından birinden birini yerine getirememeniz durumunda, kara listeden adınız silinmez.

   Bu şartlar haricinde başka şart yok diyebiliriz. Çünkü; bu iki şart, kredi sicil affından yararlanmanız için kesinlikle birinden birinin yerine getirilmesi gereken şartlar.

   Sitemize yine uğramanız dileğiyle.

   Sil
 6. 2017 yılında gelecekti bu af niye gelmedi halen? biliyo musunuz? yardımcı olun lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Sizin gibi birçok vatandaş, yasa ne zaman yürürlüğe girecek, işleme konulacak, ne zaman çıkacak şeklinde sorular soruyor. 2017'de kredi sicil affının işleme konulacağını bilmekteyiz.

   Bunun dışında, bakanın yapmış olduğu son açıklamalara göre, kredi sicil affının işleme konulması Temmuz ayında olacak. Temmuz 15 gibi bir tarih verildi.

   Beklemekteyiz...

   Fakat; çıkarılacak olan yasa yürürlüğe girmeden, 25. maddede yer alan kredi sicil affı da işleme konulmaz.

   Bunu da ek olarak belirtmek istedik.

   Sitemize tekrar uğramanız dileğiyle, iyi günler.

   Sil
 7. Kredi sicil affından yararlandıktan sonra kredi çekebilme şansımız var mı? Kredi sicil affından yararlanıp kredi çekmek istiyorum. Cevap verir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hakan Gür. Kredi sicil affından yararlandıktan sonra kredi çekme imkanınız var.

   Kredi sicil affından yararlanıp, kara listeden adınızı kaldırırsanız, bankalardan kredi çekmek gibi bir seçeneğiniz olacaktır.

   Fakat; her banka kredi sicil affıyla birlikte, merkez bankasından adı silinen vatandaşlara kredi çıkartmıyor.

   Bunu sadece bazı bankalar yapıyor. Kredi sicil affı henüz işleme konulmadığı için; hangi bankaların kredi sicil affıyla birlikte kredi verdiğini de; kesin olarak söyleyemiyoruz.

   Şu kadarını tahmin ediyoruz:

   Bu af, bir yasayla birlikte geliyor. Bu yüzden devletin koyduğu bir yasayla gelen bu af, devlet bankaları tarafından daha çok hoş görülecektir. Bu yönde düşünmekteyiz.

   Umarım, kredi sicil affından yararlanabilir ve kredinizi çekebilirsiniz.

   Sil
 8. Merhabalar. Kredi sicil affı şartları bunlarsa eğer, kredi sicil affı çıktıktan sonra, bu şartları yerine getiren herkes kesin çıkacak mı kara listeden?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar Engin. Evet. 2017 Kredi Sicil Affı Şartları adlı başlığımızda yer alan şartları yerine getirmeniz halinde, kredi sicil affı başvurusunda bulunabileceksiniz.

   Bu durumda, merkez bankasının veritabanında yer alan, kara listedeki adınız silinecektir.

   Şartlardan bir tanesini yerine getirmeniz, kredi sicil affından yararlanmanız için yeterli olacaktır.

   Sil
 9. Benim durumum biraz karışık. Kredi sicilim bozuk. Kara listeye alındım. 2017 yılı geldi. Kredi sicil affı işleme konulduğunda, bu kredi sicil affından yararlanmak istiyorum. Ama bir sorun var. Benim sadece bir borcum yok. Birden çok borcum var. Kredi sicil affı şartlarına göre ya 6 ay içinde borçları kapatıcaz ya da yapılandırma yapıcaz. Ben bütün borçlara nasıl yapılandırma yapabilirim bilemiyorum. Kafam karıştı. Eğer tüm borçlara yapılandırma yapabilirsem, sicil affından yaralanıp, kredi çekmeyi ve tüm borçlarımı tek kredide birleştirmeyi düşünüyorum. Ne yapmam gerek? Yardım edebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Böyle bir durumda en mantıklı adım, bir yerden borç para bulmak ve aldığınız borç parayla, birçok küçük kredinizi kapatarak, büyük kredinizde yapılandırmaya gitmek.

   Böylece; kredi sicil affından yararlanabilirsiniz. Aftan yararlanmanız doğrultusunda, aldığınız borç parayı ödemek için; kredi çekebilirsiniz. Bu krediyi çekip aldığınız borç parayı ödeyebilir ve kalan tüm borçlarınızı da; kapatarak, sadece tek kredi taksiti ödeyebilirsiniz.

   Aklımıza gelen ilk mantıklı adımı yazdık. Lakin; tefeciden ya da başka bir yerden borç para almanız durumda, faizle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu da; olası durumlardan biridir.

   Ama borçlarınız tek kredide birleşir ve o da; sıkıntılarınızı azaltır, siciliniz temiz kalır.

   Böylece ilerleyen günlerde tekrar kredi çekme imkanları bulabilirsiniz.

   Sitemize tekrar uğramanız dileğiyle Ayten Maral.

   İyi günler.

   Sil
 10. Slm yazdığını kredi sicil affı şartlarından başka şart var mı? Ben de şartları sağlamak istiyorum bu yüzden sormak istedim. Bu şartlardan başka şart varsa, yerine getirmek istiyorum. Sicil affı şartları sadece 6 ay içinde borç ödemekle ya da yapılandırma yapmakla yerine gelmiş oluyor mu? Yeterli mi yani? Bu durumda başvuru yapabiliyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdığımız iki büyük şarttan başka şart tabii ki de; bulunmaktadır.

   Fakat; bunlar ince detaylardır.

   Kredi sicil affından yararlanmak için yapmanız gereken, bu iki büyük şarttan birini yerine getirmenizdir. Böylece; sicil affı şartlarını yerine getirdiğiniz için kredi sicil affı başvurusunda bulunmanız mümkün olacaktır.

   Bu iki büyük şarttan birini yerine getirip, başvuruda bulunursanız, başka bir eksiklik olması halinde, bu size bildirilecektir.

   Borcunuzu ödeyin ya da yapılandırma yapın. Aftan yararlanma şansınız çok yüksek olacaktır.

   İyi günler diler, sitemize yine uğramanızı isteriz.

   Sil
 11. Kredi sicil affından sonra banka kredi verir mi yoksa ne yapmamız gerek? 2017'yi bekledim ama 2017 gelmesine rağmen işimiz zor gibi. Çünkü şart koşmuşlar ve her banka kredi vermeyecek herhalde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle selamlar. Kredi sicil affı şartlarını yerine getirip, kredi sicil affı başvurusunda bulunduğunuzda, kredi sicil affını sağlarsanız, kredi çekmeniz mümkün.

   Fakat; bunu yapabilmeniz için de; belli başlı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartlar ise, tüm borçlarınızı ödenmiş olması ya da az borcunuzun olup, yapılandırmada olmanız. Bu şekilde kredi çekme imkanı doğabilir.

   Sizin de; belirttiğiniz gibi: Her banka kredi vermeyecektir tabii ki. Kredi sicil affı doğrultusunda merkez bankasından adınızın silinmesi, kredi sicilinizin temizlenmesi; yani kara listeden çıkmanız, diğer bankaların da; veritabanından çıkmanız anlamına gelmiyor.

   Her banka merkez bankasının aldığı kararları uygulamak zorunda değildir. Bankaların kendi veritabanları; yani kendi kara listeleri de; bulunmaktadır.

   Bu sebeple, kredi sicil affından yararlanıp, her bankadan kredi çekemeyeceksiniz.

   Bunun için de; kredi sicil affıyla birlikte kredi veren bankaları araştırmanız gerekmektedir.

   Hangi bankaların kredi sicil affıyla birlikte kredi verdiğini söylemek için henüz çok erken.

   Kredi sicil affı 15 Temmuz'da şeklinde bir açıklama yapıldı. Bu açıklamayla birlikte, 15 Temmuz'da hangi bankaların kredi sicil affı dahilinde kredi verdiğini öğrenebileceğiz.

   Bunu beklemek mantıklı bir adım olacak diye düşünmekteyiz.

   İyi günler diliyor, web sitemize tekrar uğramanızı temenni ediyoruz.

   Sil
 12. kredi sicil affı başvuru14 Ocak 2017 19:11

  Kredi sicil affı için bankaya başvuru yapmak zorunlu mu??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kredi sicil affı şartlarını yerine getirebilmişseniz, aftan yararlanmak için merkez bankasına başvuru yapmanız zorunludur.

   Bunun dışında, her banka kendi veritabanında ayrı bir kara liste tutma hakkına sahiptir.

   Bu sebeple de; herhangi bir bankadan da; kredi sicil affıyla birlikte işlem yapmak istiyorsanız, işlem yapacağınız bankaya da başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

   Sil
 13. kredi sicili15 Ocak 2017 09:32

  merhaba kredi sicilim bozuk bankada kara listedeyim ve 2017 de çıkacak olan kredi sicil affını bekliyorum uzun bir süredir bu kredi sicil affı çıktıktan sonra kara listeden çıkmam için yani merkez bankası diğer bankalar beni kara listeden silmeleri için altı ay içinde borcu ödemem şart mı yoksa sadece yapılandırma yaparak kredi sicil affından faydalanabiliyor muyum eğer sadece yapılandırma yaparak bu aftan faydalanabiliyorsam kredi sicil affına başvuru yapabilirim fakat başvurunun da nasıl olduğunu tam olarak bilmiyorum bankaya mı yapıyoruz kredi sicil affı başvurusunu nereye yapıyoruz ve şartlarda sizin dediğiniz şartlardan başka şart var mı bu konularda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borcunuzu ödeyememeniz halinde, yapılandırma yapmanız şart. Kredi sicil affı şartlarına göre, ya borcunuzu 6 ay içinde kapatacaksınız ya da bu aftan yararlanabilmek için; borcunuzu yapılandıracaksınız.

   Böylece merkez bankası ve diğer bankalar borcunuzu yapılandırdığınızı ve düzenli ödeme yaptığınızı görecek. Bunu gördüklerinde, kredi sicil affından yararlanabileceksiniz.

   Sadece yapılandırma yaparak da; bu aftan yararlanmanız mümkündür. Bu yüzden kredi sicil affı başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılır?

   Kredi sicil affı başvurusu yapabilmeniz için, öncelikle kredi sicil affı şartlarını yerine getiriyorsunuz.

   Daha sonra merkez bankasına şartları yerine getirdiğinize dair bir dilekçe yazıyor ve kredi sicil affından yararlanmak istediğinizi bildiriyorsunuz.

   Bu başvuru sonucunda, aftan yararlanabilmeniz halinde, merkez bankası kendi veritabanından adınızı siliyor.

   Daha sonra bankalardan işlem yapmak için; onlara böyle bir başvuruda bulunmanız gerekebiliyor.

   Çünkü; merkez bankasının veritabanından sildiği tüketicilere, her banka kredi imkanı sunmuyor ya da kendi veritabanlarından adınızı silmek için dilekçeyle başvuru yapmanızı şart koşabiliyor.

   Kredi sicil affı başvurusu nereye yapılır?

   Önce merkez bankasına, sonra gerekiyorsa işlem yapmak istediğiniz bankaya...

   Kredi sicil affı başvurusu yapabilmek için 6 ay içinde borcu ödemek ya da borç yapılandırması yapmak haricinde başka şartlar var mı?

   Tabii ki de başka ince detaylar da; bulunmaktadır. Fakat; bunlar her tüketiciye göre değişiklik göstermektedir. Lakin; bunlar ince detaylardır. Kredi sicil affından yararlanmak isteyen herkesin, bu iki şarttan birini yerine getirerek başvuru yapması halinde, merkez bankasından çıkan sonuca göre, yerine getirmeniz gereken başka şart varsa, bu şartları da; yerine getirebilirsiniz.

   İyi günler diliyor, internet sitemize tekrar uğramanızı temenni ediyoruz.

   Sil
 14. 2017 yılı geldi bu af hala çıkmadı ne zaman çıkacak? kredi sicil affı için 2017'yi beklemiştim ben de bir sürü umut ettik kredi sicil affı gelecek kara listeden çıkacağız diye ama görüyorum ki 2017 uğurlu gelmedi, tam olarak ne zaman çıkıyor bu af? kredi sicil affı şartlarının hepsini yerine getirdim ben.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Kredi sicil affı 2017 Temmuz 15'de çıkacak. Bakanın son açıklamaları bu yöndedir.

   Sil
 15. 6 ay içinde yapılandırma yapmazsam kredi sicil affından faydalanabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kredi sicil affı şartlarına göre, 6 ay içinde borcunuzu ödeyemiyorsanız, borç yapılandırması yapmanız gerekmektedir.

   Aksi taktirde kredi sicil affından faydalanmak için başvuruda bulunamazsınız.

   Başvuru için; şartlardan en az birini yerine getirmeniz zorunludur.

   Sil
 16. Borçlarımın hepsini ödediğim zaman sicil affı başvurusu yapabilir miyim? Şartların hepsini sağladım. Bekliyorum şu an. Sicil affı şartlarına göre 6 ay içinde borç ödeme ya da yapılandırma yapılması lazımmış ben yaptım ve bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Borçlarınızı ödemeniz ya da borç yapılandırması yapmanız durumunda, kredi sicil affı şartlarından en az bir tanesini yerine getirmiş olursunuz.

   O halde başvuru yapabilirsiniz.

   Sil
 17. kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılıyor tam olarak? Dilekçe falan mı yazmamız gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Kredi sicil affı başvurusu yapabilmeniz için; öncelikle şartlardan bir tanesini yerine getiriyorsunuz. Kredi sicil affı şartlarının neler olduğunu makalemizde yazmıştık.

   Kredi sicil affı şartlarından en az bir tanesini yerine getirmeniz durumunda, merkez bankasına dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

   Sil
 18. kredi sicil affı başvuru şartlarının hepsi bende tam başka bir şeye gerek var mı yoksa şartları yerine getirenler direkt olarak kara listeden çıkıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Kredi sicil affı şartlarının hepsini sağlayabiliyorsanız, tek yapmanız gereken 15 Temmuz 2017'de işleme konulacağı söylenen kredi sicil affını beklemek.

   Böylece; merkez bankasına sicil affınız için başvuruda bulunabileceksiniz.

   Sil
  2. EK OLARAK:

   Lakin; başvuru yapmanız durumunda direkt olarak kara listeden çıkabilir misiniz, çıkamaz mısınız, bunun kararını durumunuza bakarak merkez bankası verecektir.

   Bu konuda net konuşamıyoruz; çünkü içinde bulunduğunuz durumu tam olarak bilmiyoruz.

   Sil
 19. yağmur akdaş15 Ocak 2017 10:09

  ya ben bu devleti anlamıyorum madem 2017 de kredi sicil affı çıkaracaktın, o zaman kredi sicil affını 2017 ye girer girmez çıkart değil mi? bekle bekle bekle kredi sicil affı gelecek de kredi çekip borçlarımızı ödeyeceğiz de falan da filan da. bitmiyor bu dertler. ben de kredi mağdurlarından biriyim, 2017 yi bekledim kredi sicil affından yararlanıp kara listeden çıkmak için ama görüyorum ki kredi sicil affı daha çıkmamış. ama başvuru şartlarını yerine getirdim. sitenizde yazdığınız kredi sicil affı başvuru şartları kısmındaki 2 şartta da sorun yok şu an. beklemedeyim. umarım bu kredi sicil affı 2017 yılının erken çıkan affı olur da kurtuluruz ya. bıktırdılar vallaha. kredi sicil affı başvurusunu yaparken bankalara mı yoksa merkez bankasına mı yapıcaz nasıl olacak? yazarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kredi sicil affı başvurunuzu merkez bankasına yapmanız gerekecektir.

   Sil
 20. Merhaba kredi sicil affından yararlandım diyelim hangi bankalardan kredi çekebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.

   Kredi sicil affından yararlandığınızda, hangi bankalardan kesin olarak kredi çekebileceğinizi söylemek net bir bilgi olmayacaktır.

   Merkez bankasındaki kara listeden adınız silinecektir; fakat kredi siciliniz merkez bankasından temizlense bile, bazı bankaların kara listesinden çıkmanız mümkün olmayacaktır.

   15 Temmuz 2017'de af işleme konulur konulmaz, hangi bankaların kredi sicil affıyla kredi verdiği de; kesinleşir, o zaman net bir bilgi verilebilir.

   Sil
 21. murat kulaksız15 Ocak 2017 11:57

  slm ben kara listeden çıkıyorum sicil affıyla birlikte. 2017'nin temmuz ayında işleme konulacak herhalde ama anlamadığım bir şey var mesela kara listeden çıkmak için bankaya mı başvuru yapmam lazım ve kredi sicil affı şartlarında yazdığı gibi yapılandırma yapmasam sadece borcu tamamen ödesem sorun oluyo mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merkez bankasına başvuru yapmanız gerekmektedir.

   Yapılandırma yapmayıp, borcunuzu ödemeniz, kredi sicil affından yararlanabilmeniz için daha uygun bir durumdur.

   Borcunuzu ödeyip, yapılandırmaya ihtiyaç duymazsanız, kredi sicil affından yararlanabilirsiniz.

   Sil
 22. kredi sicil affı 2017 de çıkacak dediler hala çıkmasını bekliyoruz ne zaman çıkacak ya ve sizin yazdığınız kredi sicil affı şartları kesin mi? yani o şartları sağlayamayanlar kredi sicil affından yararlanamayacak ve kredi çekemeyecek mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kredi sicil affı 2017 Temmuz 15'de işleme konulacak.

   Belirttiğimiz şartlar, kredi sicil affı için kesin şartlardır.

   Bu şartları sağlamayanlar kredi sicil affından faydalanamayacaktır.

   Yani; şartları sağlamayanların kredi çekmesi de; mümkün olmayacaktır.

   Sil
 23. kredi mağdurlarından biriyim, uzun süredir kredi sicil affından yararlanmak için kredi sicil affını bekliyorum 2017 yılında bu af çıkacak dediler uzun süre bekledim ocak ayındayız çıkmadı ve ben çok zor durumda kaldım ne yapacağımı bilmiyorum kredi sicil affının çıkmasını bekliyorum ama borçlardan çok kötü bir noktaya geldim borçlar bir türlü bitmiyor ve sinirlerim çok bozuluyor ister istemez sinir oluyorum bir kredi sicil affı çıkaracaklar uğraştırıp duruyorlar bizim suçumuz ne de bu kadar bekliyoruz ya da bize neden tolerans göstermiyorlar her insanın borcu olabilir ve ödeyemez hale gelebilir ama bu af konusunu çok uzattılar, af çıksa borçlarımızı ödeyip tek bir borçla devam edicez ama onu da yapmıyorlar gerçekten bunaldım artık bu 15 temmuz 2017 de af çıkarsa çıkar çıkmazsa da artık yeter yani bekle bekle nereye kadar bizdeki de can çıkacağı yoksa boş veririm daha iyi ödemem borçları hiçbir şeyi olmayan birinden de bir şeyler alamazlar ya sonuçta

  YanıtlaSil
 24. İNTERNETTEN BUNU BULDUM17 Ocak 2017 13:28

  Kredi Sicil Affı 2017

  Kredi sicil affı 2017 ile birlikte beklenen ve birçok tüketici vatandaşı müjdeleyen aflardan biri. Kredi sicil affı ile birlikte, 2017'de birçok tüketici vatandaş, tekrar kredi çekebilme imkanı bulabilecek, bunun yanı sıra, yeniden iş kurma fırsatları da kapılarını çalacak. Borçlarını tek bir kredide birleştirmek isteyenlerin de beklediği kredi sicil affı 2017 ile birlikte son dakika gelişmeleri olarak takip edilirken, sizler için bir web sitesi kurduk ve bu web sitesini sürekli güncelleyerek 2017 kredi sicil affı ile ilgili bilgiler vermek istedik. Birçok insanın sıklıkla merak ettiği; kredi sicil affı çıktı mı, kredi sicil affı ne zaman çıkacak, kredi sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek, kredi sicil affı başvuru ve kredi sicil affı şartları ile ilgili soruları, sitemizde cevaplayacak ve son dakika gelişmelerine uygun olarak kredi sicil affı ile ilgili bilgileri yine web sitemizde güncelleyeceğiz.
  Kredi Sicil Affı Çıktı mı?

  Kredi sicil affı çıktı mı sorusu, kredi sicil affını bekleyen milyonlarca insandan birçoğunu sıklıkla merak ettiği ve cevabını internetten aradığı sorulardan biri. Kredi sicil affı çıktı mı çıkmadı mı diye merak eden çok fazla vatandaş olsa da; bununla ilgili net bir bilgi vermek de; güç. Peki, kredi sicil affı çıktı mı? Bakanın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda yazmak gerekirse, kredi sicil affı henüz çıkmadı. Ama; çıkmasına çok az bir süre kaldığını söyleyebiliriz.
  Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

  Kredi sicil affını bekleyen vatandaşın yine sıklıkla kafasını kurcalayan ve merak ettiği sorulardan bir tanesi de; kredi sicil affı ne zaman çıkacak sorusu oluyor. Kredi sicil affı çıktı mı sorusunu aratıp, cevabın olumsuz olduğunu gören vatandaşlar, kredi sicil affı ne zaman çıkacak diye merak etmeye başlıyor. Peki, kredi sicil affı ne zaman çıkacak? Kredi sicil affı, bakanın konuşmalarına göre 15 Temmuz'da çıkacak. 15 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan af, birçok kişiyi kara listeden kurtarak, rahatlatacak. Kredi sicil affının tam olarak 15 Temmuz'da yürürlüğe gireceği söylenmektedir. Yine de; web sitemizde ne zaman yürürlüğe gireceğini, herhangi bir değişiklik olduğu anda güncelleyeceğiz.
  Kredi Sicil Affı Başvuru

  Kredi sicil affı çıktı mı, ne zaman çıkacak diye merak eden vatandaş, bu kez de; kredi sicil affının çıkması halinde, kredi sicil affı başvuru konusunu merak ediyor ve kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılıyor diye araştırıyor. Sizler için kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılıyor konusunu da; web sitemizde ele almak istedik ve bu bilgileri de; yine buradan güncelleyerek aktarmak istedik. Kredi sicil affı başvuru merkez bankasına yapılacak. Merkez bankasına kredi sicil affı başvuru yapan vatandaşlar, daha sonrasında kredi çekmek isterlerse, başka şekilde başvurularda bulunmak durumunda kalabilecekler.

  Kaynak: https://kredisicilaffi2017.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İNTERNETTEN BUNU BULDUM - 217 Ocak 2017 13:29

   Merkez Bankasına Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Merkez bankasına kredi sicil affı başvurusu yapmak için; bir dilekçe yazmanız gerekecek. Kredi sicil affı çıkar çıkmaz, merkez bankasına kredi sicil affı başvurusu yapmak için nasıl bir dilekçe yazmanız gerektiğini de; buradan aktaracağız. Başvurunun öncelikle merkez bankasına gerçekleştirileceğini bilmek önemli. Merkez bankasına nasıl başvuru yapılacağı ile ilgili bir son dakika gelişmesi olduğunda, yine sizlere buradan aktaracağız.
   Kredi Sicil Affı Yürürlüğe Girdikten Sonra Kredi Çekmek İsteyenler Nasıl Bir Başvuru Yapacak?

   Kredi sicil affı yürürlüğe girdikten sonra kredi çekmek isteyenler, önce merkez bankasına başvuru yapıp, kara listeden adlarını sildirecekler. Fakat; bu, kredi çekmek istedikleri bankadan da; adlarının silineceği anlamına gelmeyecek. Kredi çekmek istedikleri bankaya da; başvuruda bulunmak durumunda kalabilecekler. Çünkü; merkez bankası kredi sicil affı ile birlikte kendi veritabanındaki kara listeden adınızı silip, kırmızı kalemi kaldırsa dahi, adınız birçok bankanın kara listesinden kalkmayacak. Bazı bankalar, merkez bankası adınızı kara listeden kaldırsa bile, adınızı kendi veritabanındaki kara listeden kaldırmamaktadır. Bu sebeple, her banka farklı politikalar izleyebilmektedir.
   Kredi Sicil Affı Şartları

   Kredi sicil affı şartları tam olarak şunlar; 1- Ödenmemiş bir borcunuz bulunuyorsa, bunu kredi sicil affı çıktıktan sonra, 6 ay içinde ödemeniz gerekiyor. Aksi takdirde, kredi sicil affından faydalanamıyor ve merkez bankasındaki kara listeden adınızı sildiremiyorsunuz. 2- Birinci şartı yerine getiremeyen vatandaşlar, ödenmemiş borçları için; kredi sicil affı çıktıktan sonra, 6 ay içinde, borç yapılandırması yapmak zorunda. Birinci şartı yerine getirmemeniz halinde, bu şartı yerine getirerek, kredi sicil affından yararlanabiliyorsunuz.
   Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor? (Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?)

   Kredi sicil affı, yukarıdaki şartlarda yazdığı gibi, kredi sicil affı çıktıktan sonra, 6 ay içinde borçlarını ödeyenleri ya da borçlarını yapılandıranları kapsamaktadır.
   Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanamaz?

   Kredi sicil affından, af çıktıktan sonra 6 ay içinde borçlarını ödememiş ya da borçları için; borç yapılandırması yapmamış kişiler yararlanamaz. İkisinden birini yerine getiremeyen tüketicilerin, bu aftan yararlanması söz konusu olmayacak.

   Kaynak: https://kredisicilaffi2017.blogspot.com/

   Sil
  2. İNTERNETTEN BUNU BULDUM - 317 Ocak 2017 13:30

   Kredi Sicil Affı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

   Kredi Sicil Affı Kesin Çıkacak mı?

   Kredi sicil affı kesin olarak çıkacak. Torba yasanın 25. maddesine göre, kredi sicil affından yazımızda belirttiğimiz şartları sağlayanlar yararlanabilecek. Şartları sağlayamayanların bu aftan yararlanması ne yazık ki; mümkün olmayacak.
   Kredi Sicil Affı Sadece Esnaflar İçin mi?

   Kredi sicil affı; başta medya tarafından esnaflara müjde gibi mottolarla lanse edilmiş olsa da; herkes için. Yani; bu aftan sadece esnaflar değil; tüm vatandaşlar faydalanabilecek. Affın sadece esnaflar için olduğunuzu düşünmeyin.
   Kredi Sicil Affından Nasıl Faydalanırım?

   Kredi sicil affından faydalanmak için; yine yazımızda belirttiğimiz şartlardan en az bir tanesine sahip olmanız yeterli olacak. Kredi sicil affı şartlarını yerine getirmeniz durumunda, kredi sicil affı sizi de kapsıyor. Böylece; kredi sicil affından fayladalanabilirsiniz.
   Kredi Sicil Affı Dilekçe Örneği Var mı?

   Kredi sicil affı dilekçe örneği mevcut. Kredi sicil affı yürürlüğe girer girmez, kredi sicil affı dilekçe örneğini, yine buradan paylaşacak ve size yardımcı olacağız. Sadece; kredi sicil affının işleme konulmasını bekliyoruz.
   Kredi Sicil Affından Faydalanmanın Başka Yolu Var mı?

   Yazımızda belirttiğimiz kredi sicil affı şartlarından en az bir tanesini yerine getirmediğiniz sürece, kredi sicil affından faydalanmanızın başka bir yolu olmayacak. Sadece; şartlardan en az bir tanesini yerine getirebilen tüketiciler bu aftan yararlanma hakkına sahip olacak.
   Borcumu Ödeyemiyorum, Kredi Sicil Affından Faydalanabilir miyim?

   Kredi sicil affından faydalanmak için borcunuzu ödeyemiyorsanız, o zaman borç yapılandırması yapmanız gerekecek. Borcunuzu, borç yapılandırması yoluyla yapılandırarak, kredi sicil affından faydalanmanız mümkün olacak.
   Google aramaları: kredi sicil affı 2017, kredi sicil affı çıktı mı 2017, kredi sicil affı ne zaman çıkacak 2017, kredi sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek 2017, kredi sicil affı yürürlüğe girdi mi 2017, kredi sicil affı son dakika, kredi sicil affı son dakika 2017, kredi sicil affı başvuru 2017, kredi sicil affı şartları 2017, kredi sicil affı başvuru şartları 2017, kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılır, kredi sicil affı şartları neler, kredi sicil affı kimleri kapsıyor, kredi sicil affından kimler yararlanabilir, kredi sicil affından kimler yararlanamaz, kredi sicil affı kesin çıkacak mı 2017, kredi sicil affından faydalanabilir miyim, kredi sicil affından yararlanabilir miyim, merkez bankasına kredi sicil affı başvurusu

   Kaynak: https://kredisicilaffi2017.blogspot.com/

   Sil
 25. Merhaba hayırlı akşamlar diliyorum sizlere birşey sormak istiyorum izninizle ben kırmızı kalem yedim ama bankaya olan borcumu tamamen kapattım Şubat ayında ve bankadan borcu yoktur temiz kağıdını aldım ama kırmızı kalem olarak görünüyorum 15 Temmuz 2017 de çıkan sicil affı ile ilgili yararlanma şansım varmı acaba bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 26. Şimdi kredi başvurusu yapmanız gerekiyor mu?9kredi@gmail.com

  YanıtlaSil