Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?


Alacakları tahsil edememe problemi sadece iş hayatında değil bankacılık sektöründe de gündem oluşturan bir konu, bu yazımızda bu sorunu çözmede etkili olan varlık yönetim şirketleri nedir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Varlık yönetim şirketleri;  bankalarda biriken ve tahsil edilemeyen alacakları, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF),  ve diğer mali kurumların tahsil edemediği alacaklarını ihale sistemi ile devralan şirketlerdir.  Şirketler alacakların tahsili ve yeniden yapılandırılması ve satılması ama ile kurulmuşlardır.

Bu şirketler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan özel izinlerle açılmıştır, zaman zaman danışmanlık ve aracılık hizmetleri de sunarlar. Bu şirketler toplamda tahsil edilecek alacakların çok altında rakamlarla aldıkları dosyaları, kendi imkânları doğrultusunda tahsil ederek kazanç sağlamak üzerine hareket ederler. Şirket borcu ödenmeyen kredi kartları ve krediler için bankalardan önce davranarak yeniden yapılandırma yaparak daha esnek ödeme planları ile tahsilât yapmaya çalışıyorlar. Bu planı, ödemeyi yapacak kişilere göre değil, bankaların uygun bulduğu taksit sayısını baz alarak yeniden düzenliyorlar.  Eğer bu şekilde tahsilât sağlayamazlarsa avukatlara devrediliyor.

Etiketler: varlık yönetim şirketleri, varlık yönetim şirketleri nedir, varlık yönetim şirketi, varlık yönetim şirketi nedir, varlık yönetim şirketi ne demek, varlık yönetim şirketleri ne demek, varlık yönetim şirketi anlamıGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder