Vade Farkı Nedir?


Satıcı ve müşteri arasında zaman sorun olabilen vade farkı nedir? Sorusunun cevabını incelediğimizde; Vade farkı konusuna hem satıcı hem de alıcı tarafında bakılması gereken bir konu olduğunu görüyoruz. Alıcı açısından konuya bakıldığında müşteri uygulanan vade farkı ile malı erken almanın faydasını kazandığı için malın değer artışından faydalanmış oluyor. Satıcı açısından bakıldığında ise değer artışı sağladığı için bundan katkı alıyor hem de vade farkının getirdiği risk ve enflasyon kaybını talep etmiş oluyor.

Bu yüzden vade farkı faiz gibi algılanmamalıdır, uygulanan zamanın fonksiyonu değil, malın kullanım faydasının fonksiyonudur.  Her ne kadar faize benzese de, birçok kişi tarafından faiz gibi algılanmaya sebep olsa da faiz değildir. Özetle vade farkı; satıcı ve müşteri arasında tespit edilen, borcun belli bir vadede ödenmesi şartıyla, mal veya hizmet bedeli üzerine eklenen kısımdır. Yani vade farkı satıcının ödeme sürecindeki gecikmeden kaynaklanacak zararını karşılamaya yönelik uygulanan bir yöntemdir.

Etiketler: vade farkı, vade farkı nedir, vade farkı ne demek, vade farkının anlamı, vade farkı ne anlama gelir, vade farkının anlamı nedir, vade farkının anlamı ne demekGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder