Taşıt Kredisi Nedir?


Bankalar tüketicilere, satın almayı planladıkları 0 veya 2. El araçlar için, nakit ihtiyacını karşılamak üzere taşıt kredisi adı altında kredi kullandırmaktadır. Taşıt kredisi nedir, diye bakacak olursak; otomobil sahibi olmak isteyen kişiler veya ticari işletmeler için bankaların sunduğu kredi hizmeti olarak özetlemek mümkündür. Hem sıfır araçlar hem de 2. El araçlar için taşıt kredisi kullanılabilmektedir.

Ancak 2. El araçlarda kredi kullanabilmek için, satın alınacak aracının yaşının en fazla 5 olması gerekmektedir. Aksi durumda kredi kullanılamaz.  Bankaların araca yaş sınırı koymasının temel neden; borcun ödenememesi durumunda, aracın satılarak kolaylıkla nakde çevrilebilmesidir. Taşıt kredisi, daha çok sıfır araç almayı düşünen tüketicilerin tercih ettiği bir kredi çeşididir. Bankalar, sıfır araç alma maksadıyla taşıt kredisi çeken müşterilere, düşük faiz oranları sunmaktadır.

Sıfır araçlarda çekilebilecek kredi tutarı genellikle, araç fiyatının %70’i ile %90’ı arasında değişmektedir. Geriye kalan kısmının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. İkinci el araçlarda ise, aracın yaşına göre değişmekle beraber, araç fiyatının %60’ı ile %80’ı arasında kredi verilmektedir.

Etiketler: taşıt kredisi, taşıt kredisi nedir, taşıt kredisi ne demek, taşıt kredisinin anlamı, taşıt kredisi ne işe yarar, taşıt kredisi avantajlı mı, taşıt kredisi iyi mi, taşıt kredisinin anlamı nedir, taşıt kredisinin anlamı ne demekGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder