Sera Kredisi Veren Bankalar 2017


Sera Kredisi Veren Bankalar 2017

Sera kredisi, diğer adıyla örtü altı tarım olan ve çiftçiliği modern boyuta ulaştıran seraların sayısının arttırılması ve mevcut olanların da daha modernleşmesi için verilen bir kredi türüdür. Bu kredi ile yeni sera kurabilir veya var olan seranızda tamirat, tadilat, teknoloji geliştirme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sera kredisi veren bankalar, yapılacak yatırım maliyetinin en fazla %85’ini karşılamakta ve ipotek ile 120 aya kadar krediyi vadelendirebilmektedir.

Sera kredisi çekebilmek için gerekli belgeler

Mevcut bir seranız var ise sera kredisi alabilmek için çiftçilik belgesinin yanında kontrollü örtü altı kayıt sistemi tarafından verilmiş bir belgeniz de olmalıdır. Bunların yanında standart belgeler olan, kimlik belgesi, gelir beyanı ve ipotekli kredi alınacaksa ipotek verilecek gayrimenkulün tapusu dosyaya eklenmelidir.

Eğer yeni bir sera alacak iseniz bunun için öncelikle eksper tarafından alacağınız seraya bir fiyat biçilmeli, eğer sera için teknik ilaveler de yapacaksanız bu işlemler için gerekli olan tutara bir proforma fatura düzenlenmelidir. Yapacağınız yatırımın maksimum %85’i karşılanacak şekilde bankalar kredinizi hazırlayacaktır.

Sera kredisi almak isteyenlerin ilk başvurduğu banka tarımı ve çiftçiyi desteklemek amacıyla kurulmuş Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankasıdır. Ziraat bankası tarafından verilecek kredilerde 1 dekardan fazla seracılık faaliyeti bulunan kişilere devlet destekli kredi alma imkanı tanınmıştır.

Özel bankalardan ise TEB, sera yapımına ve yatırımına yönelik kredi alternatiflerine sahiptir.Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder