Opsiyonlu Kredi Nedir?


Günlük hayatımızın adeta kredili yaşama dönüşmesi ile her geçen gün farklı kredi yöntemleri ile karşılaşıyoruz ve kendimiz için en uygun kredi sistemini öğrenmeye çalışıyoruz. Bu yazımızda opsiyonlu kredi nedir? Sorusuna cevap vererek en uygun kredi seçiminizde yardımcı olmaya çalışacağız.

Opsiyon kelime anlamı olarak seçim demektir. Bankacılık uygulamalarında zaman söz edilen opsiyonlu krediyi tüketiciler şöyle kullanabilirler; tüketici 1 yıldan kısa vadeli olan ve anapara kapamaları vadede bulunan ve faiz oranları baştan tespit edilen spot krediyi,  erken kapama opsiyonlu spot kredi olarak çektiklerinde, kredi sabit faizli bir rotatif krediye dönüştürmüş olurlar.

Bu işlemi yaparak çok kısa vadede nakit akışını düzenleyerek işletme maliyetleri açısından elverişli bir kredi elde etmiş olurlar. Birçok banka erken kapama opsiyonlu spot kredi türünü bir seçenek olarak müşterilerine sunarlar. Bankalar bu işleme farklı isimler verse de sistemin işleyiş bu şekildedir. Bu kredi şekli Türk lirası dışında opsiyonlu döviz kredisi olarakta kullanılabilir. Bu şekilde tüketicilerin kur endişeleri ortadan kalmış olur.

Etiketler: opsiyonlu kredi, opsiyonlu kredi nedir, opsiyonlu kredi ne demek, opsiyonlu kredinin anlamı, opsiyonlu kredi ne anlama gelir, opsiyonlu kredinin anlamı nedir, opsiyonlu kredinin anlamı ne demekGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder