Negatif Faiz Nedir? Neden Uygulanır?


Bu yazımızda negatif faiz nedir? Neden nasıl uygulanır? Sorularına cevap vereceğiz. Negatif faiz, faiz oranının sıfırın altında olma durumudur. Negatif faiz ekonomiyi canlandırmak için ortaya atılan bir para politikasıdır, merkez bankaları kendisinde tuttuğu cari hesaplara uyguladığı faizi eksiye çekerek paranı muhafaza ederim ama faiz vermek yerine üstüne para alırım, bu parayı bana vermek yerine kredi olarak ver ve ekonomi canlansın diyor.

Daha önce Avrupa’da, uygulanan negatif faiz son finansal kriz sırasında Yunanistan, Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkeler krizin pençesinde boğuşurken, bu belirtilen ülkelerde enflasyonla birlikte faizler de zirve yaparken,  Almanya’da faizler negatif seviyesine indirilmiş ve mudiler bir anlamda cezalandırılmıştı. Bu sıkıntılı dönemde Almanya tabiri caizse ‘paranızı Almanya’da muhafaza etmenin bir bedeli var, eğer ben senin paranı muhafaza ediyorsam sende bunun bedelini ödemelisin dedi’  bu yüzden Almanya’da parasını korumak isteyenler üzerine faiz ödemek zorunda kaldı.

Etiketler: negatif faiz, negatif faiz nedir, negatif faiz ne demek, negatif faiz neden uygulanır, negatif faiz niye uygulanır, negatif faiz niçin uygulanır, negatif faizin anlamı, negatif faizin anlamı nedir, negatif faizin anlamı ne demekGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder