Muşaraka Kredisi Veren Bankalar 2017


MUŞARAKA KREDİSİ VEREN BANKALAR 2017

Muşaraka kelime anlamı itibariyle iştirak etmek manasına gelir. Banka ile bu kredi türünü kullanacak müşteri arasında, belirli bir süreyi kapsayan ticari bir faaliyeti gerçekleştirmek maksadıyla sermayelerini bir araya getirmeleri suretiyle ile yapılan bir nevi ortaklık modelidir.

Faizsiz bankacılık sisteminde görülen bu modelde mudaraba yönteminde olan bankanın sermaye, müşterinin emeği ile iştirak ettiği uygulamadan farklı olarak her iki iştirakçinin de sermaye koyarak gerçekleştirilmesiyle olur.

Bu finansman modelinde her iki taraf kara ortak olabileceği gibi zarara da ortaktır. Faaliyet sonunda elde edilen kar veya zarar oranları,  iştirakçilerin katmış oldukları sermaye payları nispetinde ya da sözleşme ile belirtilen hususlar çerçevesinde taraflara dağıtılır.

Muşaraka kredisinde iştirakçiler sadece sermaye ortaklığı yapmazlar. Yönetime de katılım sağlayabilirler.

Bu model, konut ve gayrı menkul kredilerinde de uygulaması görülen bir yöntemdir.

İki tür ortaklık modeli

Muşaraka yönteminde iki tür ortaklık görülür. Sürekli müşaraka ve azalan müşaraka. Sürekli müşaraka; tarafların faaliyet süresince ortaklığının devam etmesidir. Azalan müşaraka ise; bankanın ortaklık payı, faaliyet bitiminde fonun müşterinin mülkiyetine tamamen geçmesi ile gerçekleşir.

Müşaraka kredisi veren bankalar genelde katılım bankacılığı ve faizsiz model ile çalışmayı benimseyen bankalardır.

Etiketler: muşaraka kredisi, muşaraka kredisi 2017, muşaraka kredisi verenler, muşaraka kredisi verenler 2017, muşaraka kredisi veren bankalar, muşaraka kredisi veren bankalar 2017, muşaraka kredisi veren bankalar hangileri, muşaraka kredisi veren bankalar hangileri 2107, hangi bankalar muşaraka kredisi verirGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder