Murabaha Kredisi Veren Bankalar 2017


MURABAHA KREDİSİ VEREN BANKALAR 2017

Murabaha en çok bilinen tabir ile bir malın üzerine kar payı koyarak satılması işlemidir. Bu tanım ışığında ticari alanda yapılan tüm işlemlere de aslında murabaha denilebilir.

Murabaha kredisi yeterli sermayesi bulunmayan müşterinin sahip almak istediği ürünleri murabaha kredisi veren bankalara satın aldırıp, ürünün ya da malın maliyetini bu bankalara taksitle geri ödeme prensibine dayanır.

Bu kredi türü, faizin yasak olduğu İslami toplumlarda faizsiz bankacılık ve katılım bankacılığında uygulana bir sistemdir.

Murabaha kredisi aşamaları

Alıcı murabaha sisteminde almak istediği ürüne karar vererek bu kredi türünü kullanan katılım bankalarına başvurur.

Müşteri söz konusu bankaya almak istediği ürünü ve maliyetini bildirir. Banka bu krediyi işleme almadan önce müşterisinin mali yapısını ve geri ödeme gücünü belirlemek üzere süreci başlatır.

Bu aşamada en önemli husus bu alım satımın gerçek olup olmamasıdır. Çünkü bu tür alım satımlar istismara açık olabileceğinden katılım bankalarının üzerinde titizlikle durdukları bir konudur.
Şayet ortada alıp satılacak bir ürün yoksa murabaha, normal kredi türüne gireceğinden faizsiz bankacılığın dışına çıkma ihtimali söz konusudur.

Nihayetinde süreçte uygun görünen işlem sonucunda ürün satın alıp üstüne kar payı koyarak müşteriye taksitle satarak işlemi gerçekleştirir.

Etiketler: murabaha kredisi, murabaha kredisi 2017, murabaha kredisi verenler, murabaha kredisi verenler 2017, murabaha kredisi veren bankalar, murabaha kredisi veren bankalar 2017, murabaha kredisi veren bankalar hangileri, murabaha kredisi veren bankalar hangileri 2017, hangi bankalar murabaha kredisi verir, murabaha kredisi almak istiyorum, murabaha kredisi çekmek istiyorumGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder