Mahkum Kredisi Nedir?


Bankalar, genellikle müşterilerden gelen kredi taleplerinde ince eleyip sık dokurlar. Kredi çekecek kişinin geçmişi, düzenli bir maaş, ipotek gösterebilecek bir malı olması gibi nitelikler, bankalar için oldukça öneme sahiptir. Son zamanlarda bakanlar kurulunda yapılan düzenlemelerde mahkumlara özel ayrıcalık tanınmış, mahkum kredisini olarak adlandırılan bir kredi türü ortaya çıkmıştır.

Mahkum Kredisi Nedir?

Herhangi bir sebepten dolayı cezaevine girmiş kişiler, cezaevi çıkışlarında oldukça zorlu bir hayat geçirmekteler. İş verenler, sabıkası olan kişiler üzerinde büyük yaptırımlar uygulamakta ve bu kişileri kendi başlarının çaresine bırakmaktadırlar.
Başbakanlık, Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında başvuruda bulunan her hükümlüye, hükümlü kredisi verilmektedir. Kredi başvurusu sırasında, krediyi hangi proje kapsamında kullanılacağı, proje hakkında yeterlilik iyi olarak anlatılması gerekilmektedir. Proje yeterliliği eksik bulunan hükümlüler maalesef bu krediden faydalanamamaktadır.

Hükümlüler, yapacak oldukları projeler hakkında yeterince bilgiye sahip olmalı. Tüm maliyet hesapları en ince ayrıntısına kadar hesaplanmalıdır. Bu konuda detaylı bilgi almak isteyenler Sosyal Riski Azaltma Proje müdürlüklerinden bilgi alabilirler.

Diğer yazılarımızda mahkum kredisi nasıl alınır ve mahkum kredisi ne kadar gibi konulara değindik. Bu yazılarımızı da; sitemizden okuyabilirsiniz.

Etiketler: mahkum kredisi nedir, cezaevi mahkum kredisi nedir, cezaevindekilere mahkum kredisi nedir, hapistekilere mahkum kredisi nedir, hapistekilere mahkum kredisiGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder