Kefil Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?


Acil ihtiyaçlar için bankalara başvurarak aldığımız krediler bazen boyumuzun üzerinde harcamalara girmemize neden olabiliyor. Bankadan çektiğiniz krediler de geri ödemede sorun yaşadığınızda bankaların mallarınız ve gelirleriniz üzerine haciz koydurma ve hakkınızda idari ve yasal takip başlatma yetkisi bulunmaktadır.

Eğer bankadan kredi çekerken, sözleşmenin altına bir kefil de imza attı ise banka öncelikli olarak borç sahibinden alacağını tahsil etmeye çalışacak; eğer borç sahibi ödemeyi gerçekleştiremez ise, haczedilecek malları borcu karşılamaz durumda olursa banka kefilden de borcun ödenmesini talep edebilecektir. Hukuk sistemimizde bu duruma müteselsilen sorumluluk denilmektedir.

Bu ilke kapsamında bir kredi sözleşmesinde borçlunun yanında imzası bulunan kefil kredi borcunu ödemezse ne olur sorusunun cevabı idari ve yasal takip olmaktadır. Yani banka asıl borçludan alacağını tahsil edemediğinde kefil olan kişiye müracaat etmekte ve ödemeyi kendisinden almaya çalışmaktadır. Bu durumda öncelikle idari takip başlatılır, ardından yasal takibe dönüştürülerek avukatlar tarafından işlem devralınır. Son olarak da kefil ödemeyi gerçekleştiremedi ise mallarına ve gelirlerine el konulabilir. Bu nedenle ülkemizde mevzuatta değişiklik yapılması planlanmıştır.

Etiketler: kefil kredi borcunu ödemezse ne olur, kefil kredi taksitini ödemezse ne olur, kefil kredi taksitini geciktirirse ne olur, kefil kredi ödemesini yapmazsa ne olur, kefil kredi borcu taksitini ödemezse ne olur, kefil kredi borcunu geciktirirse ne olur, kefil krediyi ödemezse ne olurGoogle+ ile Paylaş

2 yorum:

  1. mrb ben birine kefil oldum ve kredi borcunu ödemedi o kişi şimdi o kredisini ödemediği için benim mi ödemem gerekiyor ya ödemezsem haciz falan gelir mi kafam çok karıştı

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba. Hakkınızda idari takip başlar. Yasal takibe alınırsınız. Ve banka borcunu sizden tahsil etmeye çalışır. Bu durumda borcu ödemeniz gerekiyor. Yoksa; haciz gibi yollara başvurması söz konusu olabilmektedir. Fakat; hacizden önce başka yollarla tahsil etmeye çalışacaktır.

      Sil