Kredi Taksiti Gecikme Faizi Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?


Kredi çekmeyi düşünenlerin bu aşamada yaptığı araştırmalar oldukça yoğun, hangi banka en uygun faizle kredi veriyor, hangi bankanın vade uygulaması daha esnek, kredi notum kaç gibi sorular. Tabi ki bu araştırmada  sürecinde olmasa da sonraki süreçte başka bir soru daha ekleniyor bu listeye; kredi taksiti gecikme faizi ne kadar?

Elbette ki hiç kimse böyle bir sorun yaşayıp onun stresi ile uğraşmak istemez ancak, acil ihtiyaçlar doğrultusunda acele karar verip doğru planlama yapılmadan kredi çekilmesi maalesef gecikme faizi ödemeye sebep olabiliyor. Öncelikle bu faizi ödememek için planlı hareket edip kredi vadesi ve ödeme tutarını tüketiciler bankaya göre değil kendi bütçelerine göre planlamalılar. Çünkü bankalar ödemelerin gecikmesi durumunda faiz uygulamasına geçecekler ve bu da tüketici açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bankalar gecikme faizini yasal olarak kullanılan kredinin faiz oranının en fazla % 30 fazlası olarak uygulayabiliyor. Yani %1 oranında faizle kredi çektiyseniz banka %30 artış uygulayarak %1,30 gecikme faizi uyguluyor ve toplamda geciken ödemeler için %1 faiz + % 1,30 gecikme faizi olarak % 2,30 faiz ödemeniz gerekiyor.

Etiketler: kredi taksiti gecikme, kredi taksiti gecikme faizi, kredi taksiti gecikme faizi ne kadar, kredi taksiti gecikme faizi kaç tl, kredi taksiti gecikme faizi nasıl hesaplanır, kredi taksiti gecikme faizi hesaplamaGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder