Kredi Çekerken Yapılan Sigorta Ne İşe Yarar?


Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerinin bazı şartları taşımalarını ve bazı işlemleri gerçekleştirmelerini talep ederler. Bu işlemlerden bir kısmı da sigorta işlemleridir.

Kredi çekerken yapılan sigorta ne işe yarar sorusunun cevabı değişkenlik gösterir. Çünkü konut kredisi çekmek isteyen bir müşteriye hem DASK, hem konut hem de hayat sigortası satılabilmektedir.
DASK, konutunuzun depremde tahrip olmasına karşı yapılan ve devlet tarafından ödenmesi mecbur tutulan bir sigorta türüdür. Konut kredisi çekmek istediğinizde bu sigortayı yaptırmanız gerekir.

Konut sigortası ise konutunuzu çeşitli sıkıntılara karşı (terör, sel, afet, hırsızlık gibi değişik konular olabilir.) sigortalayan bir poliçedir. Yapılması mecburi olmamakla birlikte bazı bankalar bu konuda ısrarlı olabilmektedir.

Hayat sigortası ise, kredi çeken bireyin, kredinin ödenmesi sürecinde başına gelebilecek bir olay sonrası vefat etmesi nedeniyle kredi ödemelerinin sigorta şirketine devrolmasını sağlayan bir sigorta poliçesidir. Kapsamlı bir sigorta poliçesi ile kalan borç ne kadar olursa olsun ödeme garanti altına alınabilir ve bu sayede geride kalanların bu yükten kurtulması da sağlanmış olmaktadır.

Etiketler: kredi çekerken yapılan sigorta, kredi çekerken yapılan sigorta ne işe yarar, kredi çekerken yapılan sigorta nedir, kredi çekerken yapılan sigorta neye yarar, kredi alırken yapılan sigorta ne işe yarar, kredi alırken bankanın yaptığı sigorta ne işe yararGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder