Kredi Çekerken Sigortalı Olmak Şart mı?


Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda karşınıza dosya masrafı ve hayat sigortası gibi masraflar çıkartılır. Bu masraflar genelde kişiler tarafından hesaba katılmadığından son dakika şaşkınlığı yaşanmasına vesile olur. Dosya masrafı bankalar açısından krediden kar edilmesinin bir vesilesi gibi görülürken hayat sigortası bankanın parayı geri alabilmesinin garanti altına alınmasıdır.

Peki kredi çekerken sigorta şart mı?

Bu konuda öncelikle konut kredisi sırasında yaptırılması gereken zorunlu deprem sigortasından bahsetmemiz gerekir. Zorunlu deprem sigortası DASK adıyla da bilinen ve mecburi bir sigortadır. Konut kredisi çekerken bu sigortayı yaptırmanız mecburidir.

Ancak diğer kredi işlemlerinizde karşınıza çıkan hayat sigortası yaptırma mecburiyeti, çektiğiniz kredinin toplam miktarına, çalıştığınız firmaya ve kredi şartlarınıza göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Hayat sigortası başta boşuna masraf gibi görünebilir, ancak kredi çekmiş kişinin vefat etmesi durumunda borcunun garanti altına alınması için gereklidir. Ayrıca arkada kalanların sırtından da büyük bir yükü kaldırmış olacaktır. Bu nedenle özellikle yüksek tutarlı bir borcun altına giriyor iseniz hayat sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler: kredi çekerken sigortalı olmak şart mı, kredi çekerken sigortalı olmak gerekir mi, kredi çekerken sigortalı olmak lazım mı, kredi çekerken sigorta şart mı, kredi alırken sigortalı olmak şart mı, kredi alırken sigortalı olmak gerekir mi, kredi alırken sigortalı olmak zorunlu muGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder