Kredi Çekerken Neden Kefil İstenir?


Günümüzde ihtiyaçlarımızı karşılayabilmenin en kolay yollarından biri bankalardan kredi çekmektir. Bankalar müşterilerine kredi verirken çeşitli şartları değerlendirme altına alırlar. Kredi notu bu konuda yapılan ilk değerlendirmelerden biridir. Eğer kredi notunuz ortalamanın üstünde ise bankalar ile yapacağınız işlemlerde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Peki bankalarda kredi çekerken neden kefil istenir?

Özellikle yüksek tutarlı kredilerde bankalar kredi notunun yanında teminat ve kefil gibi ödemeyi garanti altına alıcı başka taleplerde de bulunurlar. Çünkü verilecek kredinin miktarı yükseldikçe bankanın riski de yükselmekte ve bu riski farklı yollardan azaltma yoluna gitmektedir. Gösterebileceğiniz bir kefil ile banka eğer alacağını sizden tahsil edemezse bu kefile başvurabilecek ve aynı şekilde ondan tahsilat yapabilecektir.

Bankaya kredi çekmek için başvurduğunuzda eğer kredi notunuz düşük de olsa riskli seviyelerde ise banka kendini garanti altına almak için sizden en az bir adet kefil isteyebilir. Eğer kefil olarak gösterebileceğiniz herhangi bir tanıdığınız yok ise bankaya kefil yerine teminat da verebilirsiniz. Bankalar teminat olarak tapulu gayrimenkulleri tercih etmektedirler.

Etiketler: kredi çekerken neden kefil istenir, kredi alırken neden kefil istenir, kredi çekerken niye kefil istenir, bankalar kredi verirken neden kefil ister, banka kredi verirken neden kefil ister, bankadan kredi çekerken neden kefil istenir, banka kredi alırken neden kefil isterGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder