Kredi Çekerken Kefilde Aranan Şartlar

Tarih : Kasım 12, 2016 Yorum (1)

Yeni Türk Borçlar Kanunu 2012 yılında hayatımıza girdi ve kefillik müessesi hakkında bazı önemli değişikliklerin gerçekleşmesine neden oldu. Bunun altında yatan önemli etkenlerden biri kefillerin üzerindeki sorumluluğun bir nebze olsun azaltılmasıydı.

Kredi çekerken kefilde aranan şartlar krediye başvuran için aranan şartlar ile aynıdır. Yani kefilin de 18 yaşından büyük olması, kredi notunun yüksek olması (en az 1400 olması), ödemelerini düzenli yapıyor olması, herhangi bir gecikmiş borcu bulunmaması, belli bir süredir bir iş yerinde sigorta ile çalışıyor veya benzer şartlarda sahip olduğu bir düzenli geliri bulunuyor olmasıdır.

Bir krediye kefil olmak demek bu kredinin birinci ödeyicisi gibi muamele görmek demektir. Çünkü bankalar krediyi çeken kişiye ulaşamadıklarında yasal mevzuatları genişleterek kefilin bankaya yatan maaşına dahi haciz koydurabilmekte bu sayede alacaklarını kolay yoldan tahsil edebilmektedirler. Bu nedenle kefillik riskli bir tercihtir.

Ayrıca kredinize kefil olmak için bir yakınınızı düşünüyor iseniz, düşündüğünüz kişinin ödemelerinin düzenli, kredi notunun yüksek ve ispatlanabilir düzenli gelirinin olması önemli bir noktadır.

Etiketler: kredi çekerken kefilde aranan şartlar, kredi alırken kefilde aranan şartlar, kredi çekerken kefil için şartlar, kredi çekerken kefil şartları, bankadan kredi çekerken kefilde aranan şartlar, bankadan kredi alırken kefilde aranan şartlar, bankadan kredi çekerken kefil şartları

1 yorum:

yorum Yap
avatar

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim

Cevapla