Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi?


Kredi ödemesi için bankalara başvuranların en önemli sorusu kredi notlarının uygun olup olmadığıdır. Bankalar bireylere kredi verirken öncelikle kredi notlarını değerlendirme altına alırlar. Eğer uygun kredi notuna sahip değil iseniz ve çekmeyi planladığınız kredi ihtiyaç kredisi gibi düşük limitli bir kredi türü değil ise bankalar sizden teminat veya kefil talep edeceklerdir.

Bankacılık sisteminde en geçer not, kredi notudur. Kredilerinizin ödemesinde düzensizlik yaşadığınızda, yeni bir kredi aldığınızda veya kredi kartlarınızın ödemesini geciktirdiğinizde kredi notunuz bundan olumsuz etkilenir. Bu nedenle kredi borcu olan kefil olabilir mi, sorusunun cevabı mevcut kredi notunuzda yatmaktadır. Eğer kredi notunuz sahip olduğunuz krediye rağmen ortalamanın üstünde ise (yani riskli bölümde yer almıyorsanız) başka birine de kefil olmanız mümkündür.

Fakat kredi notunun belirleyicilerinden biri olan limitin kullanım oranı, mevcut kredinizle birlikte notunuzun bundan olumsuz etkilenmesine yol açacaktır. Bu nedenle kendi kredinizi alırken herhangi bir sıkıntı yaşamamış da olsanız, bir başkasının kredisine kefil olmak istediğinizde işleminiz olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Etiketler: kredi borcu olan kefil olabilir mi, kredisi olan kefil olabilir mi, kredi çeken kefil olabilir mi, kredim var kefil olabilir miyim, kredim varken kefil olabilir miyim, kredim varken kefil olarak kabul ederler mi, kredi borcum var kefil olabilir miyim, kredi borcum varken kefil olabilir miyim, kredi borcum varken kefil olmak istiyorum, kredim var kefil olmak istiyorum, kredi borcum var kefil olmak istiyorumGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder