Konut Kredisi Nedir?


Bankalar, müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için birçok isim altında kredi vermektedir. Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi gibi çeşitli isimlerle verilen kredi çeşitlerinden bir tanesi de konut kredisidir. Peki konut kredisi nedir? Bankacıların mortgage, halk arasında da ev kredisi olarak isimlendirilen konut kredisi, satın alınacak evin ipotek (teminat) altına alınması şartıyla bankalar tarafından verilen bir kredi çeşididir. Faiz oranları değişmekle beraber, konut kredileri 5 ile 30 yıl arasında taksitlendirilerek verilebilmektedir. Sabit ve değişken faiz uygulanan konut kredilerinde yüksek oranda, sabit faiz oranları uygulanmaktadır.

Yasaların koyduğu hükümler çerçevesinde, alacağınız konutun %75’lik tutarı kadar kredi çekmeniz mümkündür. Geri kalan tutarı ise peşin olarak ödemek zorundasınız. Alınacak ev, teminat gösterilmeden konut kredisi çekmek mümkün değildir. Bankalar bu durumu garanti altına almak amacıyla, kredi tutarını krediyi kullanan tüketiciye ödemezler; evin satıcısına öderler. Konut kredisinin tüm vade taksitleri ödendiği zaman, konut üzerindeki ipotek kalkmış olur. Konut ipotek edildiğinden, konut kredisi çekerken kefil aranmaz, ancak borcun ödenmemesi durumunda banka konuta el koyma hakkına sahip olur.

Etiketler: konut kredisi nedir, konut kredisi ne demek, konut kredisi ne işe yarar, konut kredisinin anlamı, konut kredisinin anlamı nedir, konut kredisinin anlamı ne demekGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder