Konut Kredisi Kimlere Verilir?


Bir konut sahibi olmak isteyen ama bu konutu alacak yeterli nakit parası bulunmayan kişilerin tercih ettiği, uzun vadeli ve düşük faiz oranlı konut kredilerine olan talep son dönemde artış göstermektedir. Diğer kredilerden farklı olarak yüksek tutarlarda çekilmesi ve geri ödemesinin uzun yıllar sürmesi, konut kredilerini diğer kredi türlerinden ayırmaktadır. Konut kredisi çekerken, satın alınacak ev ipotek altına alındığı için, bu krediyi çekerken dikkatli olmak gerekir.

Peki, konut kredisi kimlere verilir? Öncelikle kredi kullanacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bununla beraber, konut kredilerinde krediyi kullanacak kişinin gelir durumu büyük önem taşımaktadır. Kredinin uzun bir dönemde geri ödenecek olmasından dolayı, banka sizden gelirinizi belgeleyecek resmi bir belge talep edecektir. Bankalar genellikle, kredi taksitinin, kişinin gelirinin maksimum % 60’ına denk gelecek bir ödeme planı yaparlar. Dolayısıyla konut kredisi çekecek kişinin iyi bir geliri olması gerekmektedir. Satın alınacak konutun en az %20’si peşin olarak ödenmek durumundadır. Ayrıca kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir.

Etiketler: konut kredisi kimlere verilir, konut kredisi kimlere veriliyor, bankalar kimlere konut kredisi verir, bankadan kimler konut kredisi çekebilir, bankadan kimler konut kredisi alabilir, konut kredisini kimler çekebilir, konut kredisini kimler alabilir, konut kredisi kimlere çıkarGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder