KKB Puanı ve Skoru Nedir?


Son günlerde birçok kanaldan kredi faizlerinin düşmesi haberleri gelmesi üzerine tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için en uygun faiz oranı ve vade uygulamasını yapan bankaları araştırmaya başladı. Bankacılık sektörü ile çok fazla ilgili olmayan tüketiciler için bazı terimler ve kısaltmalar olayı daha da zorlaştırıyor. Örneğin; KKB puanı ve skoru nedir? Bu yazımızda konu hakkında yeterli bilgi vererek kredi çekme aşamanızı kolaylaştırmaya çalışacağız.

KKB ‘nin diğer adı banka kredi notudur. Bankların kredi çekmek için başvuran tüketiciler için Findeks ‘ten ( Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan finansal hizmet platformu) aldıkları tüketiciye ait kredi notudur. Findeks’ten alınan not tüketicinin finansal durumunun bir özetidir, yani tüketicinin kredi borçlarını düzenli ödeyip ödememsi, bankalarla olan ilişkileri vs. tüketiciye ait bütün finansal bilgi dökümü sonucu kredi verilebilitesi rapor olarak sunulur. Kredi notu 0 – 1900 arasında değişir. 700’ün altında kredi notu olan tüketiciye hiçbir şekilde kredi verilmez riskli müşteri grubundadır. 700 – 1000  gri alan , 1001 – 1500 arası KKB puanına sahipse hemen hemen 15000 tl kredi onaylanabilir, 1501 – 1900 arasında ise 50000 tl ye kadar kredi belgesiz olarak verilebilir.

Etiketler: kkb puanı, kkb skoru, kkb puanı nedir, kkb skoru nedir, kkb puanı ne demek, kkb skoru ne demek, kkb skorunun anlamı, kkb puanının anlamıGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder