Kefil Olmak Kredi Çekmeye Engel mi?


Kredi çekme sürecinde birçok kişi kredi için olumlu yanıt alamayınca kefil bularak kredi çekmeye çalışıyor. Peki, kefil olmak kredi çekmeye engel mi ?  Herhangi bir sebepten kefil olan kişi kendisinin bir ihtiyaç olduğu zaman kredi çekebilir mi? Yazımızda bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Kefil, başka birisinin alım satım işleminde, alıcının anlaşılan parayı ödememesi durumunda veya gereken şartları yerine getirmemesi halinde, alıcı yerine ödeme yapmayı kabul eden kişidir. Yani kefil olan kişi sanki kendisi kredi çekiyormuş gibi krediyi takip etmeli, toplam ödenecek tutarı, kredinin biteceği zamanı aylık ödeme taksitlerini bilmeli, ödenmemesi durumunda kendisine bilgi verilmesini talep etmelidir. Kefil olan kişi bu şartların hepsinden haberdar olmalı,  krediyi çeken borcu ödemediği takdirde ilk ulaşılacak kişi kendisi olacaktır, bu aksamanın bilgisi kendisine geç geldiği takdirde kefil olan kişinin kredi notu da düşecektir. Kefil olan kişi kendisi için de kredi çekebilir ancak kefil olan kişi kendisi için kredi talebinde bulunduğunda öncelikle kefil olduğu kredi araştırılacak herhangi bir aksama var mı bakılacak ve buna göre karar verilecektir.

Etiketler: kefil olmak kredi çekmeye engel mi, kefil olunca kredi çekilmiyor mu, kefilim kredi çekmek istiyorum, kefilim kredi almak istiyorum, kefilim kredi çıkar mı, kefilim kredi verirler mi, kefilim kredi alabilir miyim, kefil olmak kredi almaya engel mi, kefil olmak kredi çıkmasına engel mi, kefil olunca kredi alınıyor muGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder