İhtiyaç Kredisi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?


Dönemsel sıkıntıları atlatmak ve çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak için zaman zaman bankalardan ihtiyaç kredisi talebinde bulunuruz. Bu işlemleri değerlendirirken bankalar bizden hayat sigortası talep eder ve uygun bir hayat sigortamız yok ise yeni bir poliçe ile sigorta işlemini yerine getirirler.

Peki İhtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası zorunlu mu?

Herhangi bir yasal dayanağı bulunmayan ve tamamen bankaların kendi insiyatiflerinde bulunan hayat sigortası işlemi zorunlu bir işlem değildir. Arzu ederseniz bankaya dilekçe ile başvurarak bu konudaki düşüncenizi belirtebilirsiniz. Eğer bu şekilde çözüm bulamaz iseniz bulunduğunuz ilçede bulunan Tüketici Hakem Heyetine bankanın yasal mevzuatta bulunmayan Hayat Sigortası şartını şikayet edebilir ve kredinizi sigortasız alabilirsiniz.

Banka hayat sigortası yapmanızı sağlayarak kredi çeken kişinin başına gelebilecek olumsuz bir durumda kendi alacaklarını tahsil edebilmek ister. Ama hayat sigortası aynı zamanda kredi çeken ve onun yakınları için de oldukça önemlidir. Kredi çeken kişinin başına gelebilecek bir olumsuz durumda hayat sigortası yapılmazsa kredinin sorumluluğu mirasçılarına geçmektedir. Bu nedenle ufak masraflardan kaçınmadan kredi alım işleminizde kendinizi ve sevdiklerinizi garanti altına almanız önemlidir.

Etiketler: ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası, ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası şart mı, ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası zorunlu mu, ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası gerekir mi, ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası mecbur mu, ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası lazım mıGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder