Fonlu Çek Nedir?


Bankacılık sisteminin her geçen gün gelişmesi ile farklı ihtiyaçlar doğrultusunda yeni sistemler geliştirilebiliyor. Faizsiz çalışma prensibine dikkat eden tüketicilerin talebi doğrultusunda hareket eden katılım bankaları, kendi bünyelerinde geliştirdikleri sistemleri sayesinde talepleri karşılıyorlar. Kar ve zarara katılım esasına göre fon toplayarak hareket eden bankalar çıkarmış olduğu fonlu çek uygulaması ile bankacılık sektöründe farklı bir yön çiziyorlar. Peki, fonlu çek nedir?

Fonlu çek; katılım banklarının uyguladığı murabaha sisteminin çeke uygulanmış şeklidir. Mubaraha faizsiz çalışmayı talep edenler için bankaların uyguladığı mal ya da hizmeti müşteri adına satın alıp bunun üzerine belirli bir miktar vade farkı koyup gerekli taksit uygulamalarını yaparak müşteriye mal veya hizmetin geri satılması işlemidir. Bu sistemin fonlu çek olarak uygulanmasında ise; banka müşterinin herhangi bir mal alımına karşı verilen çekini ödeme günü geldiğinde banka adına ödüyor, müşteri ile daha önce şartları belirlenmiş vade ve bedeli günü geldiğinde müşteriden tahsil ediyor. Fonlu çek uygulaması katılım bankacılığında bir ilk olarak uygulanmaya başlamıştır.

Etiketler: fonlu çek ne, fonlu çek nedir, fonlu çek ne demek, fonlu çekin anlamı, fonlu çekin anlamı nedir, fonlu çek ne anlama gelir, fonlu çekin anlamı ne demekGoogle+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder