Banka Kırmızı Kalem Nasıl Silinir? (Kırmızı Kalem Kaldırma)


Bankalar tüketicilerin para ihtiyacını karşılıyor olması sebebi ile özellikle acil toplu para ihtiyacı olan kişiler için çok önemli bir konumda. Kredi pek çok insanın hayatında sıradan bir öğe haline geldi. Toplum içerisinde neredeyse kredi borcu olmayan kişi yok denecek kadar az. Tüketicinin nakit ihtiyacını karşılayan bankalar bu işlemi yaparken olabildiğince risksiz hareket etmek zorundadırlar.

Kredi çekecek banka müşterilerinin bu işleminin olumlu ilerleyebilmesi için ödemeler dengesinde herhangi bir probleminin olmaması, halk arasında kullanıldığı tabir ile kırmızı kalem yememesi gerekir. Peki diyelim ki kredi sicilimiz bozuldu kırmızı kalemi yedik, banka kırmızı kalem nasıl silinir?

Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Kırmızı kalemi silmek zaman almaktadır. Bunun için beklemeniz gerekmektedir. Bir süre bekledikten sonra, bankadan kırmızı kalemi silebilirsiniz. Ama bu süre biraz uzun. Kırmızı kalem başka yollarla da siliniyor. Makalenin devamını okuyunuz.

Kırmızı Kalem Ne Zaman Silinir?

Kırmızı kalemin silinmesi için 5 yıl süre gereklidir. 5 yıl süre içerisinde, merkez bankası kırmızı kalemi siler. Fakat; bunun için borçlarınızın yarattığı sorunları çözmeniz gerekmektedir. Eğer 5 yıl içerisinde hala borçluysanız ve ödeme yapmıyorsanız, merkez bankası bu sefer farklı bir yaptırım uygulayacak ve kırmızı kalemi silmeyecektir.

Kırmızı Kalemi Silmenin Yolları

Kırmızı kalem çeşitli yollarla silinmektedir. Bunları sizler için sıralamak istedik. Aşağıdaki yollar aracılığıyla, kırmızı kalemi kaldırabiliyorsunuz.

Kırmızı Kalemi Bekleyerek Silmek

5 yıl bekleyerek, merkez bankasındaki kırmızı kalemi kaldırabilirsiniz. Bu yol uzunca bir bekleyişi gerektirir. Bu yüzden birçok kişi bu yoldan dolayı, kredi sicilinin temizlenmeyeceğini; yani kırmızı kalemi kaldıramayacağını düşünür. Fakat; bir yol daha mevcuttur.

Kırmızı Kalemi Kara Liste Affıyla Silmek

Kredi sicil affı; diğer adıyla kara liste affı, geldiği zaman kırmızı kalemi silebilirsiniz. Devlet, bazı yıllarda kredi sicil affı yaparak, merkez bankasındaki kırmızı kalemi kaldırmaktadır. Bunun için de; bir süre beklemeniz gerekmektedir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde kırmızı kalem yiyenlere af gelmeyebilir ve bundan dolayı da; kırmızı kalemi bekleyerek kaldırabilirsiniz. Fakat; önümüzdeki yıl da; kredi sicil affı çıkabilir. Bu devletin izlediği politikayla ilgilidir.

Kırmızı Kalem Affı Çıkacak mı?

Kırmızı kalem affı, her yıl çıkmasa da; devamlı olarak çıkmaktadır. Kırmızı kalem affını bekleyebilirsiniz. Devlet bir süre sonra böyle bir af çıkarabilir. Başka aflar da; çıkabilir. Bunları da takip edebilirsiniz. Belki de; sicilinizi silebileceğiniz bir afla karşılaşırsınız. Yine de; bunu da takip etmeniz gerekmektedir.

Kırmızı Kalemi Sildirmek İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Kırmızı kalem yediniz ve 5 yıl geçti ya da bir af sayesinde, sildirebileceğinizi öğrendiniz. Bu durumda, merkez bankasına kırmızı kalem dilekçesi yazmanız gerekecektir. Bu dilekçeyi yazıp, merkez bankasına gönderdiğinizde, kırmızı kaleminiz veritabanından silinecektir. Yapmanız gereken sadece dilekçe yazmaktır.

Tekrar etmekte fayda var. Alttaki yazıyı da; okuyunuz.

Kredi sicili temizlemek maalesef kirletmek kadar kolay değil, kırmızı kalemin silinmesi için en az 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Bu süreç içerisinde bankalar kredi ve kredi kartı gibi imkânlardan yararlanmanıza izin vermeyecektir. Bu beş yıllık zaman diliminde kredi borçlarınızı öderseniz sizin adınıza olumlu bir sonuç doğurabilir, ya da bu süreçte devlet tarafından sicil affı gelebilir ve bu durum işinizi daha kolay hale getirir. Unutmamanız gereken sicil affı ile merkez bankasındaki sizin ile ilgi veriler silinir ancak bankalar bu bilgileri saklamaya devam ederler.

Etiketler: banka kırmızı kalem nasıl silinir, bankadan kırmızı kalem sildirme, banka kırmızı kalem silme, bankalardan kırmızı kalemi nasıl silerim, kırmızı kalem yedim nasıl silerim, kırmızı kalem nasıl sildirilir, bankalar kırmızı kalemi nasıl silebilir, banka kırmızı kalem silinir mi, bankalar kırmızı kalemi siler miGoogle+ ile Paylaş

30 yorum:

 1. ben kırmızı kalem yedim bankadan bunu sildirmek için 5 yıl beklemek zorunda mıyım yoksa erkenden sildirmek gibi bir şansım var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir af gelmemesi durumunda, kredi sicilini temizlemek, yani kırmızı kalemi kaldırmak 5 yıl kadar sürmektedir.

   Sil
 2. bankadan kırmızı kalemi kaldırmanın daha kolay bir yolu yok mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. En kolay yolu, af gelmesidir. Af gelirse sicil temizlenir ve kırmızı kalem kalkar. Fakat; bu zor bir ihtimal. Yine de takip etmenizi öneririm.

   Sil
 3. merhaba bir yolunu bulup kırmızı kalemi merkez bankasından kaldırmam gerek nasıl kaldırabilirim hiç mi yolu yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merkez bankası kırmızı kalemi kaldırmak, silmek için uzunca bir süre bekletmektedir. Bu süre 5 yıldır diyebiliriz. Başka bir yolla kaldırmak pek de mümkün değildir. Bu sebeple, herkes sicil affını bekleyerek, kırmızı kalemin kalkmasını da beklemiş oluyor.

   Sil
 4. şu an kırmızı kalem yedim bunun daha kolay bir yolu yok mu? kolay bir şekilde kırmızı kalem sildiremiyor muyuz? merkez bankası bazı şartlar durumunda kırmızı kalemi kardırmıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef daha kolay bir yolu yok. En kolay yolu af çıkması. Bu da zor bir ihtimal. Kırmızı kalem yediyseniz, silinmesi için 5 yıl kadar beklemeniz gerekmektedir.

   Sil
 5. bankalardan kırmızı kalem yersem kart kullanamam mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bankalar, kırmızı kalem yiyen vatandaşların kredi kartı kullanması konusunda zorluk çıkartmakta, bu tür vatandaşlara kredi kartı vermemektedir.

   Sil
 6. Kırmızı kalem yedim, kredi kartı kullanmak istiyorum. Ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef kırmızı kalem yediğiniz için kredi kartı kullanamazsınız. Bankalar merkez bankasında kırmızı kalemli olarak görünen tüketicilere kredi kartı imkanı sunmamaktadır. Ancak; af gelirse, kredi kartı alıp, kullanma şansınız doğacaktır.

   Sil
 7. kırmızı kalem yedim ne zaman kredi çekebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beş yıl kadar bekledikten sonra, kırmızı kalem silinecektir. Bu durumda kredi çekme ihtimaliniz olacaktır. Lakin; beş yıldan erken de kredi çekme ihtimaliniz bulunmaktadır. Sicil affı gelmesi durumunda, erkenden kredi çekme şansınız doğabilir.

   Sil
 8. kırmızı kalem yedim10 Ocak 2017 12:21

  bir süre önce kırmızı kalem yedim, bu kırmızı kalemi kaldırmak için beklemek yeterli olacak mı? yani diyelim ki, kırmızı kalem yedim ve hiçbir şey yapmadım, bu süreçte bankalar kırmızı kalemi kaldırıyor mu? ve bu sayede her bankadan tekrar kredi çekebilir miyim? ya da hesabıma para giriş çıkışı olsa, kırmızı kalem kalkar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Kırmızı kalem yediyseniz, borçlarınızı ödemeniz durumda, bir süre beklemeniz halinde, merkez bankasına dilekçe yazarak, kırmızı kalemi sildirebilirsiniz. Yani; 5 yıl beklemeniz yeterli olacaktır. Ama bu süreçte unutmayın ki, kırmızı kalemi kaldırabilmeniz için, borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir.

   Hiçbir şey yapmamanız gibi bir durum söz konusu olamaz. Eğer hiçbir şey yapmazsanız, merkez bankası kırmızı kalemi kaldırmaz.

   Diyelim ki, merkez bankası tarafından kırmızı kaleminiz kaldırıldı. O zaman da; her bankanın kırmızı kalemi kaldırmayacağından emin olabilirsiniz. Sadece; merkez bankası tarafından kırmızı kaleminiz kaldırılır, diğer bankalar bu hakkını saklı tutar ve bu konuda istediği şekilde düzenleme yapar.

   Yani; kırmızı kalem kalkınca, her bankadan kredi çekmeniz gibi bir durum söz konusu değil.

   Bankalardan tekrar kredi çekebilirsiniz; fakat sadece merkez bankasından kırmızı kaleminiz kalkınca, kendi veritabanından da; kırmızı kaleminizi kaldıran bankalardan kredi çekebilirsiniz.

   Hesabınıza para çıkışı olsa dahi, kırmızı kalemi başka bir yolla kaldıramıyorsunuz. En az 5 yıl beklemeniz ya da kredi sicil affıyla birlikte dilekçe yazıp, merkez bankasına iletmeniz gerekir. Ancak bu şekilde kaldırabilirsiniz.

   Sil
 9. merkez bankasından kırmızı kalem yedim10 Ocak 2017 12:28

  Bankadan kredi çekmek istedim ama kırmızı kalem yediğimi söylediler. Merkez bankasında kırmızı kalem yemiş olarak görünüyormuşum. Yani beni kara listeye almışlar. Ama şu an borçlarımı ödedim ve herhangi bir borcum görünmüyor. Bütün borçlarımı ödemem halinde, başka bir banka, özel bir işlem uygulayarak kredi vermez mi acaba? Yani; bazı bankalar kesin olarak vermiyor kredi. Kırmızı kalemden dolayı alamıyorum; ama her banka mı aynısını yapıyor, yoksa tolerans gösteren var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir borcunuz yoksa, kredi verilmeye elverişlisiniz demektir. Bazı bankalar, borçlarını ödeyenlere tolerans tanıyabiliyor. Fakat; kırmızı kalemi kaldırdıktan sonraki durumunuz bu konuda çok önemli. Gittiğiniz banka kredi vermemiş olabilir; ama diğer bankalara da bir uğrayın. Borçlarınızı ödediğiniz için size yardımcı olabilirler bu konuda. Bazı bankalar merkez bankası kredi sicilini silse bile kredi vermiyor; ama bazı bankalar veriyor. Yine aynı şekilde bazı bankalar kırmızı kalem yemiş olana kredi vermiyor; ama bazı bankalar kırmızı kalemli olsanız bile, tolerans tanıyabiliyor. Bunu da; size yol göstererek hallediyorlar. Bir yolu varsa, yardımcı olarak, kredi çekmenizi sağlıyorlar. Tabii ki, borçlarınızı ödediğiniz için böyle bir durum söz konusu oluyor. Banka aracılığıyla, merkez bankası işlem uygulayabiliyor.

   Sil
 10. mustafa demir10 Ocak 2017 12:30

  selamlar öncelikle. bu siteyi açtığınız için çok teşekkür ederim. ben de bir soru sormak istiyorum. merkez bankasından kırmızı kalemi kaldırdım ama gittiğim banka bana kredi vermedi. sebebinin de daha önce kırmızı kalem yemiş olduğum için olduğunu söyledi. bu durumda kredi çekemez miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Sitemizi takip ettiğiniz için biz teşekkür ederiz. Sorunuza gelecek olursak; her banka kırmızı kalemi kaldırana kredi vermez.

   Bunun sebebi şudur;

   Merkez bankası tarafından kırmızı kaleminiz veritabanından; diğer bir adıyla kara listeden silinir. Ama bu demek değildir ki, merkez bankası sildiği için tüm bankalar silecek.

   Maalesef bazı bankalar kırmızı kalemi sildirseniz dahi, güvenip kredi vermiyor. Ama bazı bankalar merkez bankası kırmızı kalemi sildiği için; güvenip kredi verebiliyor.

   Bunu öğrenmek için bankalarla görüşmeniz gerekmektedir.

   Şansınızı diğer bankalarda da deneyin. Bir yolunu bulup, kredi çekmeniz mümkün olacaktır. Tabii ki, sicil durumunuz değil; ödemeleriniz ve diğer kriterler de; bu konuda etkili olacaktır.

   Sil
 11. merhaba ben mart 2018 de 5 yıl süremi dolduruyormuşum süre dolduktan sonra merkez bankasına dilekçe vermeme gerek varmı yoksa direk siliniyormu teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin

  YanıtlaSil
 12. merhaba ben bundan 10 yıl önce kredi kartından dolayı kırmızı kalem yedim ödeme yapamadım ve hala ödeyemiyorum bankalardan bazı şirketlere düşmüş varlık a.ş gibi bankalarla sicilimi temizlemek ve yeniden çalışmak istiyorum bunu nasıl yapacağı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 13. Merhaba ben 2007 yılında kredi kartından dolayı kırmızı kalem yedim bu kırmızı kalem şimdiye kadar devam ediyor

  YanıtlaSil
 14. Merhabalar kredi kartindan dolayi haciz geldi ama borcumu odedim suan hic borcum yok kirmizi kalem ibaresini yemis oldum calistigim banka yardimci olurmu kredi cekmem konusunda

  YanıtlaSil
 15. Merhaba 6-7. Oluyor kırmızı kalem yedim nasıl kaldırabiliriz bilen varmı bazıları dilekce yazıp kalkıyor diyırlar dogrumu dogrum.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba 6-7. Oluyor kırmızı kalem yedim nasıl kaldırabiliriz bilen varmı bazıları dilekce yazıp kalkıyor diyırlar dogrumu dogrum.

  YanıtlaSil
 17. Ben kırmızı kalemi yedim 5 yıl geçti bankalarla tekrardan nasıl çalışmaya başlayabilirim ?

  YanıtlaSil
 18. ben nerden nasıl öğrenebilirim kırmızı kalem suremin kalfigini

  YanıtlaSil
 19. Ben kırmızı kalem yedim 3 yıl geçti dükkan açtım kırmızı kalem silinebilir mi

  YanıtlaSil
 20. Ben kırmızı kalem yedim 3 yıl geçti dükkan açtım kırmızı kalem silinebilir mi

  YanıtlaSil