Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?


Taşıt kredisi çeken tüketicilerin merak ettiği konulardan biri de; taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusunun cevabıdır. Bu makalemizde sizlere bunun cevabını vereceğiz. Fakat; bundan hemen önce belirtmemiz gerekiyor ki, bankadan kredi çekerek almış olduğunuz taşıtınız, kredi borcunuz bitmemesi durumunda, rehinli olarak kalmaktadır. Yani; siz taşıt almak için, taşıt kredisi çektiğinizde, krediyi çektiğiniz banka, taşıtın ruhsatına el koymuş olur.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Aşamaları sırayla yazmak gerekirse; ilk iki ay taşıt kredinizi ödememeniz durumunda, ikinci ayın sonuna gelir gelmez, krediyi çektiğiniz banka, noter vasıtasıyla size ihtarname çeker. İhtarnameye rağmen ödememeniz durumunda, üçüncü ayın sonu gelir gelmez, noter aracılığıyla tekrar bir ihtarname gelir. Ödemenizi yine yapmazsanız, bu sefer bankalar dosyanızı avukata gönderir ve bu durumda, bankada rehinli olan aracınıza el koyar. Bundan sonra banka taşıtınızın satışını gerçekleştirebilir ve ödemeniz gereken paranın tamamını tahsil edebilir. Eğer kalan bir tutar olursa, banka bunu krediyi çeken kişiye vermektedir.

Etiketler: taşıt kredisi ödenmezse, taşıt kredisi ödenmezse ne olur, taşıt kredi borcu ödenmezse ne olur, taşıt kredisi zamanında ödenmezse, taşıt kredisi zamanında ödenmezse ne olur, taşıt kredisi zamanında ödenmezse 2017, taşıt kredisi ödenmezse 2017, taşıt kredisi ödenmezse ne olur 2017, Google+ ile Paylaş

4 yorum:

 1. mehmet ergün2 Kasım 2016 02:46

  merabalar. ben taşıt kredimi neredeyse üç ay olacak ödemedim. üçüncü ay sonunda cidden hacizlik falan mı olurum ne olur yani arabama el koyarlar mı üçüncü ayın sonunda. banka satışa mı koyuyor cidden?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Evet. Taşıt kredinizi üçüncü ayın sonunda ödemezseniz, banka artık borcunu tahsil etmek için, aracınızı satışa koymak gibi yollara başvurur ve bu durumda, kafanız çok ağrır. Üçüncü ayın süresini bitirmeden önce, borcunuzu bir şekilde ödemeye bakın. Eğer aracınız elinizden alınırsa, banka kalan borcu tahsil ettikten sonra, arta kalan parayı tekrar size verecektir. En kötü, aracınızı kaybedersiniz; ama elinize yine de; arta kalan para geçer. Bu paranın üzerine ekleme yaparak, direkt nakit olarak yeni araç alabilirsiniz. Ama arabanızın miktarına göre, bu değişiklik gösterebilir. Bu yüzden, taşıt kredi borcunuzu ödeyebiliyorsanız, bir şekilde ödemeye bakın. Borç kapatma kredisi gibi yolları araştırabilirsiniz. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 2. selam ben iki ay olacak taşıt kredimi ödemedim ve korkuyorum eve haciz falan gelmez değil mi en kısa zamanda ödemeye çalışacağım ama banka ne yapar hiçbir fikrim yok yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taşıt kredinizi ikinci ayın sonuna kadar geciktirmeniz durumunda, bankanız, noter vasıtasıyla size bir ihtarname çekecektir. Ve borcunuzu ödemenizi talep edecektir. İhtarnameden sonra kredi ödenmezse ne olur başlığımızda, sizlere bununla ilgili daha detaylı bilgi sunmuştuk. İyi günler.

   Sil